Zorbalık ve Çocuklar Semineri

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bilgi Paylaşım Toplantısı: Zorbalık ve Çocuklar
Konuşmacı: Klinik Psikolog Dr. Olcay GÜNER
Tarih: 23 Ekim 2019 –Çarşamba
Saat: 11:00 – 13:00
Seminer Ücreti: 355TL (KDV Dahil)

Detaylı bilgi ve kayıt için [email protected] veya 0212 257 10 00 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

“Zorbalık, “güçlü” olan bireyin kendi kazanç ve memnuniyeti için kendisine karşı koyamayacak kadar güçsüz olana, tekrarlayan ve acı veren nitelikte fiziksel, duygusal, sosyal ve sözel saldırılarda bulunmasıdır”.

Bu kasıtlı davranışlar, zaman zaman kabul edilen bir “güç göstergesi” olarak algılanmaya başlanabilir. Hatta artış göstererek kültürün bir parçası haline dönüşebilir. Başetmesi çok güç bir durum haline  gelebilir. Son zamanlarda pek çok ortamda artış gösteren zorbalık, devreye girdiği andan itibaren herkesin hayatını etkileyen bir unsur haline geldiği görülmektedir.

Pek çok yönden ele alınması gereken bu konuya dair bir bilinç oluşturmak; zorbalık sorununa yakından bakıp, çözüme giden yolda neler yapılabileceğine dair yönlendirmeler yapmak amacıyla alanında uzman olan, Arkabahçe Psikolojik Gelişim Merkezi’nden Dr. Olcay Güner’le konu hakkında karşılıklı olarak söyleşi gerçekleştireceğiz.

Çalışma Yöneticisi: Dr. Klinik Psikolog Olcay Güner

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde yapan Güner (1986), ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi, Klinik Psikoloji Bölümü – Yüksek Lisans programını (1988) ve Marmara Üniversitesi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümünde Doktora çalışmasını tamamlamıştır (2013). Kariyerinin ilk yıllarından itibaren çocuklar, gençler ve yetişkinlerle klinik çalışmalar yapan Güner, 2011 yılından itibaren kendi kurduğu Arkabahçe Psikolojik Gelişim, Eğitim ve Danışmanlık Merkezinde Klinik Psikolog ve yönetici olarak çalışmakta ve danışanlarına, psikoloji alanında çalışanlara, ailelere ve eğitimcilere yönelik danışmanlık, eğitim ve süpervizyon çalışmaları yapmaktadır. Güner, uluslararası sertifikalı KDT terapisti, çözüm odaklı terapist, şema terapisti, dans ve harket terapisi uygulayıcısı, EMDR terapisti ve Danışmanıdır.
Ayrıca 2007-2011 eğitim öğretim dönemleri arasında Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü’nde yarı zamanlı öğretim üyesi olarak çalışmıştır.
Güner’in ilk kez 2006 da yayınlanmış olan ‘Hani Okulu Sevecektim!’ (Efil Yayınevi) adlı kitabı okulda yaşanan dikkat, okuma, yazma, matematik, sosyal beceri eksikliği problemlerine ve bunlarla başetme yollarına değinmekte ve öğrenme bozukluğu, dikkat eksikliği ve aşırı hareketliliğe farklı bir bakış açısı getirmektedir. 2010 da yayınlanmış “Çözüm Bende Saklı” (Efil Yayınevi) adlı kitabı ise, çözüm odaklı terapi tekniğinin kullanımı hakkındaki temel bilgileri içermektedir. Ayrıca, 2013 yılında, “Psikolojik Yardım Alıyorum”, “Çocuklardan Boşanılmaz!”, “Babam Bana Güvenmiyor!”, “Sana Bir Daha Sır Vermeyeceğim!” (Efil Yayınevi) adlı terapötik çocuk öyküleri de yayınlanmıştır. Beş kitabı da yayına hazırlık aşamasındadır.
Güner psikoterapi çalışmalarında, ağırlıklı olarak, Dışavurumcu Sanat Terapisi, Çözüm Odaklı Terapi, Şema Terapi, EMDR Terapisi, Aile Terapisi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Öyküsel Terapi, Jungian Terapi, Yönlendirilmiş Oyun Terapisi Tekniklerini kullanmaktadır.
Güner’in ağırlıklı olarak çalıştığı danışmanlık konuları ise, psikolojik travma, okul ve öğrenme sorunları, çocukluk dönemi sorunları, boşanma danışmanlığı, evlat edinme danışmanlığı ve aile içi iletişim sorunlarıdır.

 

Paylaş