Nükhet Everi ile Mardin Turu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tur Tarihi: 25 – 27 Mart 2019
Süre: 2 Gece, 3 Gün
Konaklama: İzala Otel
Rehber: Nükhet EVERİ
Acente: Düş Patikası
İstiklal Cd.Katip Mustafa Çelebi Mh. Meşelik Sok. Sekban Han No:6/5 Beyoğlu
Ücret: 2800 TL  (Tek kişi konaklama farkı 350 TL)

Bilgi ve kayıt için [email protected] veya 0212 257 10 00 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Mardin
Kuzey Mezopotamya’da uçsuz bucaksız uzanan El Cezire düzlüklerine bakan zarif ve etkileyici taş şehir. Konumu nedeniyle çağlar boyu Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı olmuş, kadim uygarlıklara ev sahipliği yapmış şehrin en büyük özelliği taş işçiliğidir. Taşlar Mardin’de hayat bulur, dile gelir ve Mardin’in muhteşem hikayesini anlatmaya başlar. Böylesine zengin bir coğrafyanın öyküsünü dinlemek, görkemine şahit olmak için Mardin, Midyat, Dara, Nusaybin, bölgenin Süryani ve Ezidi köylerini çok detaylı şekilde içine alan gezimizde sizleri de aramızda görmek dileğiyle.

1. Gün İstanbul >> Mardin
Türk Hava Yolları’nın TK2674 (07.25) seferi ile İstanbul Atatürk Havaalanı’ndan Mardin’e uçuyoruz. Mardin’de özel aracımızla panoramik bir şehir turu ve fotoğraf molalarının ardından eski bir güneş tapınağının üstüne kurulmuş ve bir zamanlar Dünya Süryanilerinin Patriklik merkezi olan Deyrulzafaran Manastırı’nı ziyaretle güne başlıyoruz. Ardından Artuklu döneminde inşaatına başlanıp Akkoyunlu döneminde bitirilen ve şehrin önemli anıt eserlerinden Kasımiye Medresesi ziyareti.

Serbest öğle yemeğimizin ardından yürüyerek şehri geziyoruz.

Mardin’in en önemli Süryani kiliselerinden Kırklar Kilisesi, Cumhuriyet Meydanı, Mardin Çarşıları (Marangozlar, Bakırcılar, Kuyumcular Çarşıları vb), Süryani taş ustalarının el emeği göz nuru Mardin Evleri, Artuklu dönemi önemli eserlerinden Ulucami, Mardin’in sembolü olmuş olan Kız Meslek Lisesi Kapısı ve Artuklu döneminin önemli medreselerinden Zinciriye Medresesi, şehirdeki yürüyüşümüzde göreceklerimizden bazıları.
Akşam yemeği Al Sahan Restoran

2. Gün Mardin >> Midyat
Sabah kahvaltımızın ardından Midyat’a gidiyoruz. Turabdin Bölgesi Metropolitlik merkezi olan Deyrulumur (Mor Gabriel) Manastırı’nı ziyaret ediyoruz. Ardından Midyat Merkez’e dönüp yürüyerek Midyat’ı gezerken Süryani ustalarının el emeği göz nuru Midyat Evleri’ni, film platosu olarak da kullanılan Midyat’ın en güzel evlerinden Devlet Konuk Evi’ni ve Midyat Çarşılarını görüyoruz.

Serbest öğle yemeğimizin ardından Midyat civarındaki bazı Süryani ve Ezidi köylerini ziyaret edip Mardin’e dönüyoruz.

Akşam yemeğimiz dünyanın en iyi 10 aşçısı arasına girmiş olan Mardinli Ebru Baybara Demir’in işlettiği, mimar Lole’nin eserlerinden biri olan ve Suriye ovasına bakan Mardin’in en güzel konaklarından dünyaca ünlü Cercis Murat Konağı’nda.

3. Gün Mardin >> Dara >> Nusaybin >> İstanbul
Sabah kahvaltımızın ardından valizlerimizle otelden ayrılıyoruz. Osmanlı döneminde Hamidiye Milis Alayları Kışlası olan, şimdiki Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi’ni ziyaret ediyoruz.

Ardından Dara’ya geçiyoruz ve eski çağlarda Mezopotamya’nın önemli yerleşimlerinden biri ve İpek Yolu üzerinde Doğu Roma döneminde askeri bir garnizon olan Dara / Anastasiopolis antik kentinde, Kaya Mezarları, Sarnıçlar, Zindan ve köy ziyaretlerimizin ardından Nusaybin’e geçiyoruz.

Mezopotamya’nın payitahtı, Kuzey Mezopotamya’nın giriş kapısı Nusaybin’de alacağımız serbest öğle yemeğimizin ardından Suriye Kamışlı Sınır Kapısı, Nusaybin Tren İstasyonu, tarihi Nusaybin Okulu kalıntıları, Mor Yakup Kilisesi, Kaçakçılar Çarşısı ziyaret edeceğimiz yerler.

Mardin Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları TK2677 (19.20) seferi ile Mardin’den İstanbul Atatürk Havaalanına uçuyoruz.

Ücrete Dahil Olan Hizmetler:
• Uzman Rehberlik Hizmeti
• THY ile İstanbul Atatürk Havaalanı – Mardin Gidiş Dönüş Ekonomik Sınıf Uçak Bileti
• 2 Gece Mardin İzala Otelde Konaklama
• 2 Kahvaltı
• 1 Akşam Yemeği Al Sahan Restoranda 1 Soft İçecek Dahil
• Cercis Murat Konağında 1 Akşam Yemeği ( Alkollü ve Alkolsüz İçecekler Hariç )
• Nükhet Everi’nin Ödüllü Kitabı ”Mardin / Güneş Ülkesi’
• Programda Belirtilen Tüm Geziler
• Tur Boyunca Konforlu ve Klimalı Araçla Ulaşım
• Tüm Müze ve Ören Yeri Girişleri
• Tüm Otoban ve Otopark Ücretleri
• Zorunlu Seyahat Sigortası

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler:
• Öğlen Yemekleri
• Yemeklerde Alınacak olan Alkollü içkiler
• Otel Ekstraları ve Kişisel Harcamalar
• İsteğe Bağlı İptal ve Seyahat Sağlık Sigortası
• Programda Belirtilmeyen Her Türlü Hizmet

Ücretler minimum 15 kişilik grup için geçerlidir.

Ödeme ile ilgili Banka Bilgileri :

DÜŞ PATİKASI TURİZM ORGANİZASYON TAŞ.VE HAB.HİZ.LTD.ŞTİ.
GARANTİ BANKASI GALATASARAY ŞUB TÜRK LİRASI HESABI
HESAP NO 068-6294700
IBAN TR06 0006 2000 0680 0006 2947 00

Kredi Kartı ile Ödeme için TIKLAYIN

Nükhet Everi:

İstanbul’da doğdu. Avusturya Lisesi ve Viyana Üniversitesi’nden sonra bir müddet Küba’da yaşadı ve Küba’da çalışan ilk Türk kadını oldu.
2002-2015 yılları arasında TUREB (Turist Rehberleri Birliği) bünyesinde İRO (İstanbul Rehberler Odası) Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. “Mardin Çalışma Komisyonu” kurucusu ve başkanıdır.

2013 yılında E Yayınları’ndan yayınlanan “Mardin / Güneş Ülkesi” isimli rehber kitabı, 2014 yılında ABD Harvard ve Princeton Üniversiteleri, Kanada McGill Üniversitesi ile ABD Congress Library tarafından başvuru kitabı olarak kabul edildi. 2014’de SKAL tarafından verilen “SKALİTE Turizmde Kalite” ödülünü “Mardin / Güneş Ülkesi” kitabıyla “En İyi Turizm Yayını” kategorisinde kazandı. (Katılımcılarımıza “Mardin / Güneş Ülkesi” isimli rehber kitabı hediye edilecektir)

2014’de E Yayınları’ndan “Sarayın Dehlizlerinde” adlı romanı yayınlandı.
2015 yılında “SKALİTE Turizmde Kalite” ödüllerinin ikincisini bu sefer “Yılın Rehberi” kategorisinde kazandı.
2017 yılında Yeşilköy Rotary Kulübü tarafından “Meslekte Üstün Hizmet Ödülü”ne layık görüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde ünlü yönetmenler Beklan Algan, Josef Szayna ve Eugenio Barba ile çalıştı. Bu süreçte iki tiyatro oyunu, bir uzun metraj film senaryosu yazdı, çeşitli söyleşileri yayınlandı.Radyo programlarında Türkiye şehirlerini tanıttı. Fotoğraf sergileri açtı.

Kültürel Mirası Koruma Derneği’nin (KMKD) kurucu üyelerinden olup, Türkiye’deki Süryani Kültür Mirası üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır.

Milliyet Gazetesi Cumartesi Eki’nde “Sırt Çantam” adlı köşesinde seyahat yazıları yazan Nükhet Everi, bildiği Almanca, İngilizce, İspanyolca, Latince, Eski Yunanca, Bizans Grekçesi, Yunanca ve Ermenice dillerinin yanı sıra Mezopotamya bölgesindeki araştırmaları için Mardin Artuklu Üniversitesi’nde Süryanice ve Arapça öğrenmektedir

 

 

Paylaş