Cumartesi, Eylül 23

MBSR Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

SeminerMindfulness Eğitmeni Bilge Buluş ile MBSR Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı
Eğitmen: Bilge Buluş
Tarih: 29 Kasım 2019 / Cuma
Saat: 15:00

Detaylı bilgi ve katılım için [email protected] veya 0212 257 1000 ‘dan bize ulaşabilirsiniz.

Mindfulness Eğitmeni Bilge Buluş ile MBSR Mindfulness temelli stres azaltma programında bir araya geliyoruz. Kaygılar, korkular, stres ve ağrılara teslim kapana kısılmış bir hayat içinde, ekran karşısında geçirilen kayıp saatler ve nihayetinde sağlığımızı tehdit eden olumsuz düşünce biçimlerine yenik düşmemek tercihinizse, sizleri seminerimize davet ediyoruz.

MBSR Mindfulness Temelli Stres Azaltma Programı

Farkındalık; açık bir algıyla, deneyimlenen anın bilgisini özümsemek, “yargısız ama maksatlı olarak yaşanan ana dikkatimizi vermek demek” – Jon Kabat Zinn. Her ne oluyorsa olduğu anda tüm varlığımızla orada olmak; şimdiki anı, yaşamın tek gerçek anını yaşamak aslında.
Farkındalıkla odaklanmanın ve dikkati toplamanın, yaptığımız her ne ise onu daha iyi yapmamızı sağladığı bir gerçek ve bu programın 8 hafta sonunda insanların beyinlerindeki kalıcı etkilerini de 40 senedir yapılan araştırmalarla biliyoruz artık. Bu programla fark edilen “olma” hali, stresi kontrol altına alarak, bir deneyimin her anını tutkuyla, merakla, heyecanla, yargısız gözlemleyerek ve bu sayede öğrenerek ve gelişerek yaşama şansını veriyor bizlere.

Stres binlerce yıllık evrimimizden bize kalan, doğduğumuz andan itibaren de yaşamımızda önemli yer tutan bir olgu. Stres algıladığımız tehlikeye verdiğimiz tepkidir. Geçmişten getirdiğimiz varoluşumuzu tehdit eden tehlikelere karşı geliştirdiğimiz streslerin yanında, tehlike olarak algıladığımız her olguya aynı abartılı fiziksel, düşünsel ve duygusal tepkilerle yanıt verdiğimizde hayat yaşanması çok zor bir ızdırap haline gelebiliyor. Geliştirdiğimiz, öğrendiğimiz ya da genetik mirasla edindiğimiz endişe ve korkular bizleri stresli bir yaşamın girdabına sokuyor.

Ve beraberinde ortaya çıkan, gerginlik, sıkıntı, uyku sorunları, kas gerginlikleri, ağrılar, tansiyon rahatsızlıkları, sindirim sistemi sorunları, nefessiz kalma, bağışıklık sistemi sorunları ve hatta hücre DNA’sında bulunan telomerlerin azalması sonucu erken yaşlanma gibi fiziksel olarak karşılaştığımız sıkıntılar ortaya çıkmaya başlıyor.

Burada bu yazıyı okuyor olmanız zaten kendinizle ilgili bir farkındalığınız olduğunu gösteriyor. Şimdi geriye kalan bir adım daha atıp farkındalığınızı genişleterek anda ne tepkiler verdiğinizi gözlemlemek. Her şefkatli gözlemde durumun farkına vararak kendimiz ve hayatımızla ilgili her an yeni şeyler öğrenmek ve böyle geniş bir algıyla hayatın farkında olarak yaşamaya devam etmek.
Yaşamı bu farkındalıkla deneyimlemek bir çok yerde bir “beceri” olarak tarif ediliyor. Bir şey beceri olarak tarif edildiğinde bazen becerilemeyebiliyor ya da bu beceri için çabalamak, becermeye çalışmak ve bazen başaramamak kavramlarını da beraberinde getirebiliyor.

MBSR sonrasında “farkına varılan farkındalık hali” bir beceri değil bir olma halidir.Zaten içimizdedir. Sadece algıları açmak ve farkında olduğumuzu bilmek yeterlidir. Her çaba, her olumsuz farkındalık hali bizi bu bütünüyle var olma halinden uzaklaştırır.

Paylaş