Cumartesi, Eylül 23

Permakültür ile Tanışalım Atölyesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eğitmen: Senem Tüfekçioğlu
Tarih: 14 Kasım Perşembe
Saat: 11.00
Ücret: 235 TL (KDV Dahil)

Bilgi ve kayıt için [email protected] ve ya 0212 257 1000 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Permakültürle Tanışalım Atölyesi

Gezegenimizin sağlığını tehdit eden onlarca sorunu gerçekten kalıcı olarak çözmek mümkün mü?

Permakültür etik temellere dayanan, onarıcı ve sürdürülebilir sistem tasarım bilimidir. Üretken bir ekosistem kurabilmeleri için insanlara çözüm odaklı olmayı öğreten, yüksek bilinçli bir tasarım felsefesine sahiptir. Çevreyi kirletmeden ve doğayı sömürmeden kendi ihtiyaçlarını karşılayan, onarıcı, sürdürülebilir ve dayanıklı sistemler oluşturmayı hedefler.

Permakültür konusuna giriş niteliğinde olan bu atölye çalışması, Doğa Ana’nın prensiplerini öğrenmek isteyen, doğayla nasıl uyum ve ahenk içerisinde yaşayabileceğini merak eden herkes için uygundur. Kendi balkon ve bahçelerinde gıda üretmek isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyen herkes bu eğitime katılabilir.

Atölye Konuları

– Temel İhtiyaçlarımız & Temel Sorunumuz

– Permakültür nedir?

– Permakültür Felsefesi ve Etikleri

– Permakültür Tasarımının 3 İlkesi
(Bağıntılı Tasarım, Etkin Enerji Planlaması, Kenar Etkisi)

– Permakültürde Örüntü Gözü (Pattern Understanding)

Senem Tüfekçioğlu

İ.Ü. Orman Fakültesi’nden Peyzaj Mimarı olarak mezun oldu. Ancak sektörün gidişatı içine sinmediğinden bir türlü mesleğini yapamadı. Henüz küçücükken köy çocuklarıyla birlikte kestane, böğürtlen, kuzukulağı topladığı günleri hatırlayıp hayıflanırken, birdenbire şansı döndü ve permakültürle tanıştı. Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan aldığı PDC kursundan sonra Permakültür Araştırma Enstitüsüyle birlikte çalışmaya başladı. 2011 yılında Ürdün’de gerçekleşen Uluslararası Permakültür Konferansı’na (IPC Jordan 2011) katılarak farklı coğrafyalarda çalışan permakültür tasarımcılarıyla deneyim paylaşımında bulundu.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ile birlikte; 2011 ve 2012 yıllarında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali organizasyon komitesinde görev aldı. 2013 Mayıs ayında Permakültürle Yaz Bostanı: Mandala Bahçesi isimli uygulamalı bir kurs verdi. 2013 yılında enstitünün Permakültür Eğitmenlik Eğitimi kursuna katıldı. Aynı yıl, içeriğini kendi hazırladığı Pratik Ev Permakültürü (PEP) Kursu, Permakültür Araştırma Enstitüsü tarafından enstitü kursları arasına kabul edildi.

2014-2017 yılları arasında Üsküdar Amerikan Lisesi’nde Permakültür Kulübü eğitmenliği yaptı. 2016 yılında Düzce Otları Thyche Bereket Festivali’nde “Uygulamada Permakültür” başlıklı bir sunum yaptı. 2017 yılında Düzce Üniversitesi’nin düzenlediği Biyolojik Çeşitlilik ve Turizm Çalıştayı’nda konuyu permakültür yaklaşımıyla ele aldığı bir konuşma yaptı. 2017 yılından beri Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde Studio Sustain dersinde konuk eğitmen oluyor, dersin vize ve final jürisinde yer alıyor.

Senem Tüfekçioğlu, İstanbul’da oturuyor, kendi küçük ev bahçesini oluşturmaya çalışıyor. Şehirde permakültür bahçesi oluşturmak isteyenlere danışmanlık veriyor. Yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmek için şehirden kaçmaya gerek olmadığını düşünüyor ve kendilerine seçim şansı verilse şehir insanlarının da kollarını sıvamaktan çekinmeyeceğine inanıyor.

 

 

 

Paylaş