Cumartesi, Eylül 23

Permakültür Semineri – Permakültüre Giriş

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eğitmen: Senem Tüfekçioğlu
Tarih: 17 Ocak 2019 – Perşembe
Saat: 11.00 – 14.00
Ücret: 235 TL (KDV Dahil)

Kendi balkon ve bahçelerinde gıda üretmek isteyen ama nereden başlayacağını bilemeyen herkes bu eğitime katılabilir.

Gezegenimizin sağlığını tehdit eden onlarca sorunu gerçekten kalıcı olarak çözmek mümkün mü?

Permakültür etik temellere dayanan, onarıcı ve sürdürülebilir sistem tasarım bilimidir. Üretken bir ekosistem kurabilmeleri için insanlara çözüm odaklı olmayı öğreten, yüksek bilinçli bir tasarım felsefesine sahiptir.

Çevreyi kirletmeden ve doğayı sömürmeden kendi ihtiyaçlarını karşılayan, onarıcı, sürdürülebilir ve dayanıklı sistemler oluşturmayı hedefler.

Permakültür konusuna giriş niteliğinde olan bu seminer, Doğa Ana’nın prensiplerini öğrenmek isteyen, doğayla nasıl uyum ve ahenk içerisinde yaşayabileceğini merak eden herkes için uygundur.

Seminer Konuları
– Temel İhtiyaçlarımız & Temel Sorunumuz
– Permakültür nedir?
– Permakültür Felsefesi ve Etikleri
– Permakültür Tasarım İlkeleri
– Şehirde Gıda Yetiştirmek
– Yükseltilmiş Yataklar
– Mandala Bahçesi
– Şifalı Ot Sarmalı, Patates Çuvalları
– Dikey Çözümler, Pencere Önü Bahçeleri
– Gıda Ormanı

Seminer katılımcı sayısı 8 kişi olursa açılmaktadır.

Kayıt ve detaylı bilgi için [email protected] veya 0212 257 10 00 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Senem Tüfekçioğlu

İ.Ü. Orman Fakültesi’nden Peyzaj Mimarı olarak mezun oldu. Ancak sektörün gidişatı içine sinmediğinden bir türlü mesleğini yapamadı. Henüz küçücükken köy çocuklarıyla birlikte kestane, böğürtlen, kuzukulağı topladığı günleri hatırlayıp hayıflanırken, birdenbire şansı döndü ve permakültürle tanıştı. Bill Mollison ve Geoff Lawton’dan aldığı PDC kursundan sonra Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü’yle (TPAE) birlikte çalışmaya başladı. 2011 yılında Ürdün’de gerçekleşen Uluslararası Permakültür Konferansı’na (IPC Jordan 2011) katılarak farklı coğrafyalarda çalışan permakültür tasarımcılarıyla deneyim paylaşımında bulundu. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi ile birlikte; 2011 ve 2012 yıllarında Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali organizasyon komitesinde görev aldı. 2013 Mayıs ayında Permakültürle Yaz Bostanı: Mandala Bahçesi isimli uygulamalı bir kurs verdi. 2013 yılında TPAE’nin Permakültür Eğitmenlik Eğitimi kursuna katıldı. 2014 yılından beri Üsküdar Amerikan Lisesi‘nde Permakültür Kulübü eğitmenliği yapıyor. İçeriğini kendi hazırladığı Pratik Ev Permakültürü (PEP) Kursu, Türkiye Permakültür Araştırma Enstitüsü tarafından enstitü kursları arasına kabul edildi. Senem Tüfekçioğlu, İstanbul’da oturuyor, kendi küçük ev bahçesini oluşturmaya çalışıyor. Yaşamlarımızı sürdürülebilir hale getirmek için şehirden kaçmaya gerek olmadığını düşünüyor ve kendilerine seçim şansı verilse şehir insanlarının da kollarını sıvamaktan çekinmeyeceğine inanıyor.

Paylaş