Perşembe, Kasım 30

Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resim Sanatı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Seminer: Tanzimattan Cumhuriyete Türk Resim Sanatı / Online Ders
Danışman: Buket Şakarcan
Tarih: 14 Mayıs Perşembe’den itibaren
Süre: 6 Hafta
Saat: 15:00-16.30
Ücret: 600 TL (KDV Dahil)

Detaylı bilgi ve kayıt için [email protected] veya 0530 366 33 83 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.

*Online derslerimiz “zoom” üzerinden online olarak gerçekleştirilecektir, sistemi kullanmadan önce gereken bilgilendirme ve yardım Artkolik tarafından sağlanacaktır.

Türkiye’de resim sanatının gelişip serpilme sürecine dair önemli ipuçları veren ve geniş bir kültürel birikimi yansıtan “Tanzimat’tan Cumhuriyet’e Türk Resim Sanatı’nı dönemlerde görülen sanat anlayışı ve ideolojisi üzerinden sanatçıların eserlerinden örnekler vererek ele alacağız.

 

Türk Resim Sanatı Tarihinde Bir Yolculuk Program

1.Hafta 

Türk Resim Sanatı’na bakış…Türklerde resim sanatını ne zaman başlar? Minyatür sanatı nedir?
Osmanlı İmparatorluğu’nda Batılılaşma hareketleri ne zaman başlar? Osmanlı topraklarında oryantalist ressamlar ile birlikte uyanan halk..Batılı ressamların gözünde Doğu’nun gizemi ve Constantinople’ün keşfi…Osmanlı’da uyanış..

2.Hafta

Türk Resim Sanat’ına giriş…Asker Ressamlar Kuşağı nedir? İlk Türk ressamlarımız kimlerdir? Eserlerinden örneklerle resim sanatı tarihimizin başlangıcı ve gelişimi..

3.Hafta

Türk Resim Sanat’ından ilk örnekler..ilk sergiler..resim atölyeleri ve bu dönemde Osmanlı Sarayı’ndaki gelişmeler…Aivazovski ile tanışma…

4.Hafta

Türk Resmin’de Devrim..Osman Hamdi ile başlayan yepyeni bir dönem..Türk resim sanatı Batı resim sanatını yakalayacakmı? Osman Hamdi Kimdir? Neler yapmıştır? Ve Ünlü İtalyan Saray Ressamından örnekler…

5.Hafta

Türk Resim sanatında 2. kuşak sanatçılara geçiş..Halil Paşa ve Hoca AliRıza..

6.Hafta

Sanay-i Nefise Mektebi’nin ilk öğrencileri ile birlikte başlyan Türk Resmin’in duayenleri ile büyük buluşma..İbrahim Çallı, Şevke Dağ,Nazmi Ziya, Hikmet Onat ve diğerleri..muhteşem tablolar ile resim sanatımızda yeni bir dönem..

Paylaş