Pazartesi, Mayıs 29

28. İstanbul Caz Festivali İle Tüm Şehir Konser Alanına Dönüşüyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İstanbul Caz Festivali, eylül ayında caz coşkusunu şehre yaymaya hazırlanıyor. Açık hava mekânlarında 40’a yakın konserle şehri konser alanına dönüştürecek 28. İstanbul Caz Festivali, 1-24 Eylül tarihleri arasında Garanti BBVA sponsorluğunda, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenecek. 24 günlük festival maratonunda konser verecek isimler arasında Angélique Kidjo, Kenan Doğulu, Mabel Matiz, Arlo Parks, Altın Gün, Karsu ve daha nice isim var. Festivalin sevilen etkinliklerinden ücretsiz Parklarda Caz konserleri de İstanbul’un iki yakasındaki çeşitli parklarda seyirciyle buluşacak.

24 günlük festival maratonunda konser verecek isimler arasında Afrika müziğinin dört Grammy ödüllü kraliçesi Angélique Kidjo, pop müzikteki yetkinliğini caza taşıdığı “İhtimaller” projesiyle Kenan Doğulu, Ennio Morricone’ye adadığı albümü “Morriconne Stories”den parçalarla Avrupa cazının önde gelen alto saksofonistlerinden Stefano Di Battista, Hollandalı müzisyen ve prodüktör Niels Broos ile festivale özel projesiyle Mabel Matiz, bu topraklardan şarkılarla dünyaya gerdan kırdıran ve geçen yıl Grammy’ye aday gösterilen Altın Gün, ilham kaynağı olan Atlantic Records’ın kurucusu Ahmet Ertegün’ün hikâyesini şarkılar eşliğinde sahneye taşıyan Karsu, BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve Glastonbury ve Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer alan Arlo Parks ve daha nice isim var.

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren ücretsiz Parklarda Caz konserlerine bu yıl İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle düzenlenecek Festivalde #İstanbulBirSahne konserleri de eklenecek. Ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlere her yaştan festival izleyicisi davetli olacak. Bir diğer sevilen etkinlik Gece Gezmesi, bu yıla özel bir formatla Beykoz Kundura’nın farklı sahnelerine dağılacak.

Festivalde 19 yıldır devam eden Genç Caz projesi bu yıl 2013’te kaybettiğimiz müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu ile buluşarak güçleniyor. Genç Caz’la keşfedilen gelecek vadeden genç müzisyenlerin yaratıcılıkları ve kariyer gelişimleri bu fonla desteklenecek ve seslerini Türkiye’den dünyaya duyurmaları sağlanacak.

Bu yıl festival, pandeminin ve beraberinde getirdiği önlemlerin iyiden iyiye hafifleyeceği öngörülen 1-24 Eylül tarihlerine planlandı. İKSV yaşanan zor şartlara rağmen İstanbul Caz Festivali’ni gerçekleştirerek bu yıl da sahne emekçileri ile birlikte kentin kültür-sanat yaşamının canlanmasına katkı sağlayacak ve müzisyenleri yeniden sahneyle ve dinleyicileri ile buluşturacak.

Festival biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için 6 Temmuz Salı günü indirimli ön satışa çıkıyor. Genel satışlar 9 Temmuz Cuma günü başlıyor.

Paylaş