Perşembe, Eylül 21

Anna Laudel Istanbul’da Küratörlü Sergi Turu !

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

“Seni Sevmeyen Ölsün” Sergisini Anna Laudel’de Ziyaret Etmek için Son Günler

Anna Laudel, aşkın, isyanın ve acının dili olan Arabesk kültürünün yolculuğuna ışık tutan “Seni Sevmeyen Ölsün”
sergisini, serginin küratörü M. Gülben Çapan eşliğinde görmek isteyen herkesi 9 Eylül Cumartesi günü saat 14:00’te ücretsiz gerçekleşecek sergi turuna davet ediyor. Sergiyi ziyaret etmek için son tarih 10 Eylül 2023.
Adını Tüdanya’nın 1986 yılında büyük çıkış yapan aynı isimli şarkısından alan sergi, Anıl Can, Ardan Özmenoğlu, CANAN, Cansu Yıldıran, Haluk Çobanoğlu, Rasim Aksan, Tuğberk Selçuk ve Yasemin Özcan dahil olmak üzere farklı materyal ve tekniklerde üretim yapan sekiz sanatçının disiplinlerarası eserlerinden oluşan bir seçkiye yer veriyor.

Türkiye’nin modernleşme çabasına tepki olarak ortaya çıkan 1960’ların önemli kültür furyası arabesk, serginin ana temasını oluşturuyor. Uzun yıllar resmi yasaklara ve sansürlere maruz bırakılan, zor hayat şartlarına karşı bir başkaldırı niteliğinde olan arabeskin yaşadığı dönüşüm, seçkide yer alan eserler aracılığı ile farklı form ve biçimlerde hayat buluyor. Geçmişte arabeskin “babaları” olarak anılan figürler ile günümüzde arabeski yaşamaya devam edenler arasındaki sınıfsal uçurum üzerine kurulan sergi, bugün toplumun geride kalan ve kimlik arayışını sürdürmeye devam eden ötekileri yeniden düşünmeye davet ediyor.

“Seni Sevmeyen Ölsün” seçkisiyle, acının ve aşkın isyanı üzerinden ortak bir kimlik ve bir “kurtarıcı” arayışına giren bu kültürün, kendi yarattığı kahramanlarının toplumsal değişimine, kenardan merkeze hareketle ve bu hareketin gücüyle yeni kahramanların nasıl yaratıldığına tanıklık ediyor.

Aşkın, isyanın ve acının dili olan Arabesk’in sosyal, toplumsal, psikolojik katmanlarını gözler önüne seren, M. Gülben Çapan küratörlüğündeki kapsamlı karma sergi “Seni Sevmeyen Ölsün” 9 Eylül 2023 saat 14:00’da Anna Laudel Istanbul’da küratör eşliğinde gerçekleşecek sergi turu ile kapsamlı bir deneyimle ziyaret edilebilir.

Paylaş