Başak Cankeş’in THE TRUTH İsimli Performansı 24 Ocak’ta Zorlu PSM’de!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Multi-disipliner moda şovlarıyla adından söz ettiren Başak Cankeş, markası BASHAQUES’ın çarpıcı koleksiyon sunumlarının ardından bu kez THE TRUTH adını verdiği performans şovuyla 24 Ocak’ta sanat severlerin karşısına çıkıyor.

Moda ve sanat gibi iki farklı disiplinin kesişme noktasında dikkat çeken işlere imza atan Başak Cankeş, 24 Ocak’ta Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak benzersiz bir prodüksiyona hazırlanıyor. THE TRUTH şovu kapsamında inovatif moda, performans sanatı ve el sanatlarını harmanlayan Cankeş, bizzat kendi tasarladığı senaryonun metaforik öğeleri sayesinde yeni dünya düzeninin toplumsal farkındalıklarımızı hızla değiştirmesine öz-eleştirel bir gönderme yapıyor.

Belli hikayeler çerçevesinde sanatsal şovlara dönüştüren tasarımcı, gerçekleşecek THE TRUTH ile moda kavramının birçok farklı bileşeni nasıl birer kuklaya dönüştürdüğüne dikkatleri çekiyor. Moda şovlarının arka planında sarf edilen emeğin de altını çiziyor. Toplamda 150 kişilik bir ekiple gerçekleştirilecek şovun kadrosunda gerçek makyaj artistleri, saç tasarımcıları, terziler, modelistler, atölye çalışanları ve 15 profesyonel tiyatrocunun yanı sıra, 40 kişilik bir gönüllü ekibi de yer alıyor. Modanın dayattığı beden, cinsiyet, ırk ve yaş gibi kalıplaşmış normlara kafa tutan bu şovun senaryosu ve sanat yönetmenliğini de yine Başak Cankeş üstleniyor.

Farklı disiplinlerden sanatçılarla yaptığı iş birliklerine bu kez yenilerini ekliyor ve Fırat Neziroğlu’nun yanı sıra, deri sanatçıları Afshin Zardin, Cihan Kaymaz, Murat Ateş’le çalışıyor. THE TRUTH için geleneksel deri oyma sanatıyla üretilen yorgan, tablo ve 3000 metrelik deri ipten örülen bir elbiseye bu sanatçılarla birlikte imza atıyor. Şovun tamamı boyunca karşınıza çıkan, gerçek ve sahte olan arasındaki tekinsiz ilişkiyi irdeleyen özgün desenlerin yer aldığı tasarımlarda süet ve derilere ağırlık veriyor.

THE TRUTH şovunun koreografisi Başak Cankeş ve aynı zamanda performans sanatçısı olan koreograf Ekin Bernay’a ait. Tüm koleksiyonun styling’ini ise Mert Yemenicioğlu üstleniyor.

24 Ocak 2019, Perşembe günü saat 20:30’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek THE TRUTH’un biletlerini biletix’den temin edebilirsiniz.

Başak Cankeş hakkında:

Giyilebilir sanat iddiasıyla yola çıkan Bashaques markasının kurucusu. İkincilikle mezun olduğu İzmir Ekonomi Üniversitesi Moda Tasarım bölümündeki eğitimi süresince Arzu Kaprol, Yıldırım Mayruk, Hey Tekstil gibi markalarla çalışma imkanı buldu. Desen ve illüstrasyon yeteneğini, İngiltere’de Bora Aksu’nun yanında yaptığı staj döneminde geliştirip, Aksu’nun da yönlendirmesiyle sanatsal tablolara ve giyilebilir sanata yöneldi. 2015’te sunduğu ilk koleksiyonu ‘An’ ile Uluslararası Akdeniz Moda Tasarımcısı Ödülü’nün sahibi oldu ve İngiltere’de düzenlenen uluslararası YOTA Moda Tasarım yarışmasını kazandı. Galeries Lafayette ile başarılı bir işbirliğine imza atarak, tasarımlarını Paris’te sergileme fırsatı bulan Cankeş, giyilebilir sanat koleksiyonlarının yanı sıra, sürrealizmi Türk minyatür sanatına uyarladığı geleneksel Türk Yorganları Projesi’ni, kendi yaptığı tablolarla birlikte Contemporary Istanbul’da sergiledi.

Paylaş