“Bir de buradan bak.” Sergisi 5 Mayıs 2021 Tarihine Kadar Uzatıldı.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kalyon Kültür’ün Her Yerde Sanat Derneği ile birlikte 30 Ekim 2020’de Nişantaşı Taş Konak’taki Kalyon Kültür binasında açılışını gerçekleştirdiği bir de buradan bak sergisi 5 Mayıs 2021 tarihine kadar uzatıldı. Kalyon Kültür, aynı zamanda ilkini fotoğraf alanının önemli isimlerinden, fotoğrafçı, görsel sanatçı ve eğitmen Orhan Cem Çetin’in sergiye paralel olarak gerçekleştireceği Kalyon Kültür Çevrimiçi Seminer Dizisiyle sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Orhan Cem Çetin ile bir de buradan bak sergisine paralel olarak 17 Nisan Cumartesi, 24 Nisan Cumartesi ve 2 Mayıs Pazar günleri çevrimiçi gerçekleşecek seminer programı, sırasıyla Analog Fotoğraf Üretim Sürecinin İfade ve Deneyim Değeri,  Fotoğrafın Sağaltıcı Gücü, Çocuk ve Görsel Dünyasında Fotoğraf konu başlıklarını kapsıyor. Çevrimiçi Seminer Dizisi detaylarına Kalyon Kültür internet sitesinden ulaşılabilir. Kayıt formunu dolduran herkese açık ve ücretsiz olarak gerçekleşecek seminerler Kalyon Kültür Youtube hesabından takip edilebilecek.

Küratörlüğünü Sezgi Abalı ve Sinan Eren Erk’in üstlendiği bir de buradan bak sergisi, Her Yerde Sanat Derneği’nin eğitmeni Serbest Salih tarafından yürütülen DARKROOM projesinde farklı yaşlardan ve

Küratörlüğünü Sezgi Abalı ve Sinan Eren Erk’in üstlendiği bir de buradan bak sergisi, Her Yerde Sanat Derneği’nin eğitmeni Serbest Salih tarafından yürütülen DARKROOM projesinde farklı yaşlardan ve etnik kökenlerden gelen, çoğunluğu mülteci olan çocukların çektikleri analog fotoğraflara odaklanıyor.

Kalyon Kültür’ün tarihi binasının iki katına yayılan bir de buradan bak, çocukluk dönemini ve çocukların bakışını yine çocukların gözünden, olduğu gibi sergi mekânına taşırken; izleyicilerine ev, yabancı, ortasında ve bir arada temaları üzerinden kurgulanan yeni bir deneyim alanı sunuyor:

“Geçmişe yada geleceğe gitmeden, anda kalmayı en iyi çocukken beceririz. Zamanın en çocuksu hali şimdiki zamandır sanki. Bu büyülü aralıkta hayaller ve gerçekler kolaylıkla bir araya gelebilir. 

Çocukluğumuzdan kalan bir oyuncağın anılarımızdaki yeri, henüz küçükken duyduğumuz bir şarkı, aynada kendimizi gördüğümüz bir an ve belki bir rüya gibi başını sonunu hatırlayamadığımız parça parça anların hepsi kağıt üzerinde anlam bakımından eşitlenirken, her birimiz için bambaşka anlamları yüklenirler. Kalabalıkların ortasında ama biriciktirler.” (Sergi konsept metninden alıntı)

Mardin’de yaşayan yerli ve mülteci çocuklara sanatsal bir buluşma alanı sunma amacıyla kurulan Her Yerde Sanat Derneği, sirk sanatlarına odaklanan Sirkhane, müzik üzerine yapılan çalışmalara odaklanan Müzikhane ve fotoğraf sanatına odaklanan DARKROOM projelerini 2012’den beri sürdürmektedir. Sergi, 5 Mayıs 2021 tarihine kadar, Pazartesi hariç hafta içi her gün 11:00-17:00 saatleri arasında Kalyon Kültür’de ve bu link üzerinden çevrimiçi olarak gezilebilir.

Paylaş