İstanbul’u Sanat ve Işıkla Buluşturacan İstanbul The Lights Başladı!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

5 Aralık 2020’de online basın toplantısı ile duyurusu gerçekleştirilen İstanbul The Lights, Çağdaş İstanbul Vakfı tarafından hayata geçirildi. Projeye İstanbul Büyükşehir Belediyesi mecra ve tanıtım desteği sağlıyor.

İstanbul’da sanat, ışıkla buluşuyor…

7 Aralık’ta başlayan ve 3 Ocak’a kadar sürecek; İstanbul’u dev bir dijital sanat platformuna dönüştürecek İstanbul The Lights’ın tanıtım toplantısında basın mensupları ile bir araya gelen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Çağdaş İstanbul Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli proje hakkında bilgileri aktardıktan sonra İstanbul’un dünya kültür başkentleri arasında ilk üçte görmek için şehre kültür sanat alanında yapılan yatırımlardan, İstanbul’un gelecek projeksiyonu için neler yapıldığını basın mensupları ile paylaştılar.

İstanbul The Lights hakkında

Yaklaşık bir ay boyunca İstanbullulara farklı bir deneyim yaşatacak İstanbul The Lights’ta dijital sanatlar alanında yapılmış eserler, şehrin 59 farklı noktasında sergilenecek. Uluslararası tanınmışlığı olan dijital sanatlar alanında üretim yapan 53 sanatçının eserlerinden 7 LED ışık enstalasyonu, 2 dev ölçekli led heykel, kamusal ve özel alanlarda Maçka Parkı, Maçka Sanat Parkı, Taksim Meydanı ve IGA, The Marmara Taksim Otel ve dev LED ekranlarda konumlandırılacak. Proje dahilinde 30 yeni medya sanatçısının dijital videoları şehrin 52 farklı noktasındaki şehir ekranı, metro ve AVM dev ekranlarında olacak. Augmented Reality tekniği ile üretilmiş 15 sanatçının heykel ve duvar resimleri-eserlerini, İstanbullular mobil cihazları ile deneyimleyebilecekler. İstanbul The Lights kapsamında tarihi sonra duyurulacak bir de mapping gösterisi yapılacak. Çağdaş İstanbul Vakfı çatısı altında gerçekleştirilen projenin küratörleri, CIF sanat ve kültür programları direktörü Ayça Okay ve Contemporary Istanbul Plugin’in küratörü Esra Özkan; ha:ar ekibinden de sanatçılar Hande Şekerciler ve Arda Yalkin.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu toplantıda yaptığı konuşmada:

Değerli bir başlangıcı birlikte yapıyoruz. İstanbul’da sanat ışıkla buluşuyor. Böylesi bir proje hayata geçtiği ve şehre böyle güzel dokunan projeleri gördükçe mutlu oluyorum. İstanbul The Lights’ın bu şehre çok yakışacağını hissettim. İstanbul her yönüylü dünyaya istikamet çizecek bir kent. Bizim de hedefimiz yaratıcılığın canlandığı bir İstanbul var etmek. Bu anlamda İstanbul için çalışan, üreten tüm kurum ve kuruluşları desteklemeye çalışıyoruz. Bir kamu yöneticisi olarak sanata katkı sağlayan, sunan kurum ve kuruluşları; sanat adına iyilikler, güzellikler sunan herkesi desteklemenin doğru olduğuna inanıyorum. İstanbul The Lights da bu anlamda İstanbul’la örtüştü. Çok kısa bir sürede projeyi ortaya çıkaran Çağdaş İstanbul Vakfı’na, paydaşlarına ve tüm sanatçılara teşekkür ederim.

İstanbul için bir ilk olacak İstanbul The Lights hakkında Çağdaş İstanbul Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli yaptığı açıklamada:

“Sizlerin de bildiği gibi bu yıl hepimiz için zor bir yıl oldu. Bütün dünya ağır bir sorunla yüzleşti. Böyle bir dönemde, dünyadaki birçok fuar ve kültürel etkinlik ertelenirken biz daha önceki zor yıllarda da benimsediğimiz şekilde Contemporary Istanbul olarak kolay yolu seçmedik, son ana kadar yola devam düşüncesiyle ilerledik. Geldiğimiz noktada, bütün dünyadan sanat galerilerinin, sanatçıların, sanat severlerin heyecanla beklediği Contemporary Istanbul’u 19 Aralık – 6 Ocak tarihleri arasında çevrimiçi yapacağız. Fiziki fuarımızı ise umutların tekrar yeşerdiği bir ilkbaharda yapacağız. Fuarımızı 27 Nisan ile 2 Mayıs 2021’e taşıdık, bunu ilk kez sizlerle paylaşıyorum. Ana sponsorumuz Akbank her zaman yanımızda, bundan güç alıyoruz.

Bugün burada bizi zoom toplantısında bir araya getiren İstanbul The Lights projesini anlatmaya geçmeden önce, vakfımız hakkında sizlerle bilgi paylaşımında bulunmak isterim. Çağdaş İstanbul Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı’nı Eylül 2019’da kurduk. Amacımız sergiler ve etkinlikler yanında toplumumuzun ihtiyacı olan, sunulduğu zaman ilgi görecek, özellikle gençleri heyecanlandıracak, yaratıcı zekalara ışık tutacak işleri ve etkinlikleri yapmak. Hedeflerimiz içinde eğitim programları çok önemli. 2021 yılı eğitim planlamamızı yakında sizlerle paylaşacağız.Vakfımızın ilk projelerinden biri olan İstanbul The Lights, ışık sanatının, dijital sanatın şehir genelinde sunulduğu İstanbul’daki ilk ışık sanatı şöleni olacak. İstanbulumuzu nasıl renklendirebiliriz, İstanbullulara bu zor ortamda keyifli anlar yaşatacak bir projeyi nasıl hayata geçiririz diye düşünmeye başladık.  Çıkış noktamız, CI içinde yer alan Plugin- yeni medya- dijital sanatlardaki 8. yıllık deneyimimizdir. Dünyadaki tek ışık sanatının fuarda ayrı şekilde tanıtıldığı fuardır Contemporary Istanbul. İstanbul The Lights’la tüm dünyaya pozitif, umut dolu mesajlar vermeyi de hedefliyoruz, umarım 2021 İstanbul ve Türk turizmi için de yaraların sarıldığı bir yıl olur. Her şeyi geride bırakmış oluruz.

İstanbul The Lights’ı Ağustos ayında ilk kez İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’na sunduk. Projemizin İstanbullulara ulaşabilmesi için İstanbul genelinde mecralara ihtiyacımız olduğu için İBB mecra ve tanıtım desteği olmadan bu projenin gerçekleştirilmesi mümkün olmazdı. Sayın İmamoğlu, pandemi ortamını bir süre daha izleyerek bununla ilgili kesin kararı Ekim ayında almayı önerdiler. Netice olarak İstanbul The Lights’ın çalışmaları Kasım ayı başından itibaren bugüne geldi.  Contemporary Istanbul Vakfı adına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın İmamoğlu ve tüm ekibine teşekkür ediyorum.  İstanbul The Lights’ı çok önemsiyoruz. Çünkü biz öncelikle İstanbul’un büyük değerine inanıyoruz. İstanbul sadece birikimiyle değil güncel ve çağdaş bir metropol oluşuyla da dünyada önemli bir konuma sahip. Covid 19 döneminde etkinliğini sürdüren birkaç dünya kentinden biri oldu İstanbul. Şimdi bu muhteşem şehri ışıkla ve sanatla buluşturuyoruz. Sanat iyileştirici olduğu kadar da eğiticidir.” sözlerine yer verdi.

Paylaş