Perşembe, Kasım 30

Rimini Protokoll, Beykoz Kundura’nın Tarihi Atmosferinde Yer Alan Kundura Sahne’de!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Beykoz Kundura’nın tarihi atmosferinde yer alan Kundura Sahne, “Belgesel tiyatronun” tanınmış topluluklarından Berlinli Rimini Protokoll’un dünyanın farklı şehirlerinde büyük ilgiyle karşılanan “Remote X” performansını İstanbul’a getirerek sahnesini şehrin kalbine taşıyor.

Kundura Sahne, çağdaş sahne sanatları alanında, yenilikçi ve disiplinlerarası bir platform yaratarak İstanbul’un kültür-sanat haritasında kısa sürede önemli bir yer edinmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda gerçekleştireceği iş birliklerinin ilk örneği olarak, Almanya’nın özgün tiyatro topluluğu Rimini Protokoll’un kurucularından Stefan Kaegi’nin tasarladığı ve yönettiği “Remote X” projesinin Istanbul uyarlamasını Jörg Karrenbauer yönetmeliğinde 19 Eylül -15 Kasım 2020 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturuyor. “Remote Istanbul”, KOVID-19 salgını nedeniyle bir süredir sessiz kalan İstanbul sahnelerine karantina dönemini takiben yurt dışından gelen ilk yabancı prodüksiyon olma özelliğini taşıyor.

Yoğun bir araştırma sürecinin sonunda ortaya koydukları deneysel eserlerle tanınan Rimini Protokoll, “Remote X” projesini İstanbul’un dokusuna uygun olarak yeniden yorumladı. İzleyicilerin küçük gruplar halinde bir araya gelmesiyle gerçekleşecek “Remote Istanbul”, şehrin belirtilen buluşma noktasında yolculuğuna başlayacak. Kulaklıklardan gelen yapay bir sesle şehrin kalbine doğru yönlendirilecek olan katılımcılardan performansın bir parçası olarak bir arada hareket etmeleri, birbirlerini izlemeleri ve aynı zamanda şehrin dinamiklerini gözlemlemeleri bekleniyor. İstanbul sokaklarının sahneye dönüştüğü, katılımcıların çoğu zaman oyuncu olarak yer aldığı eser, katılımcılarını şehir pratiğiyle olan ilişkilerini sorgulamaya çağırıyor.

Rimini Protokoll’un dünyanın farklı şehirlerinde yolculuğa çıkardığı ve gittiği her şehirde oranın kendine has dokusuna, gündemine ve yerel kültüre adapte ederek sunduğu “Remote X”, 2013 senesinde Berlin’deki ilk performanslarının ardından bugüne kadar Londra, Paris, Lizbon, Milano, Madrid, Kopenhag, New York, Los Angeles, Miami, Buenos Aires, Santiago, Moskova, St. Petersburg, Kiev, Tahran, Hong Kong, Şangay ve Abu Dabi
dahil olmak üzere 50’nin üzerinde farklı şehirde izleyicilerle buluştu.

12-13 Eylül 2020 tarihlerinde gerçekleşecek ön izlemenin ardından “Remote İstanbul”, 19 Eylül 2020 tarihinden itibaren şehri ve kendini yeniden tanımak isteyen herkes tarafından deneyimlenebilir. Performans, 15 Kasım 2020 tarihine kadar her hafta sonu Türkçe ve İngilizce seçenekleriyle devam edecek. Biletler 31 Ağustos tarihinde beykozkundura.com adresinde satışa çıkacak.

Paylaş