Perşembe, Kasım 30

Zorlu PSM’de Sonar+D Rüzgârı Sürdürülebilirlik ve Teknoloji Sanatla Harmanlanıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen; deneyim odaklı etkinliklerin başında yer alan %100 Music katkılarıyla düzenlenen Sónar İstanbul’un, Digilogue’un desteği ve Lalin Akalan’ın küratörlüğüyle hazırlanan Sónar+D programı Zorlu PSM’de ziyaretçilere eşsiz deneyimler yaşatmaya hazırlanıyor. Kreatif endüstrilerin müzik, yaratıcılık ve teknoloji ekseninde bir araya geleceği ilham verici panellere ev sahipliği yapacak Sonar +D’e bu sene sürdürülebilirlik ve teknoloji sanatla harmanlanıyor. Sónar+D programı kapsamında sanatçı konuşmalarından görsel-işitsel (audio-visual/AV) gösterimlere uzanan renkli Sónar+D programı; 2 Ekim’de SonarLab’te, 3 Ekim’de Zorlu PSM Lounge +D’de katılımcılarını bekliyor. Sonar +D’ye ücretsiz kaydolmak için www.sonaristanbul.com’u ziyaret edebilirsiniz. Ufuk açıcı panellerin yanı sıra, veriye dayalı görsel işler yaratan sanatçı Heleen Blanken tarafından hazırlanan “Habitat” ve The Chemical Brothers’ın müziklerini ve Smith & Lyall’ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren, “Got To Keep On” görsel işitsel enstalasyonları da festival kapsamında deneyimlenebilecek.

 

Zorlu PSM’de beşinci kez %100 Music katkılarıyla düzenlenen Sónar İstanbul, Digilogue’un desteği ve Lalin Akalan’ın küratörlüğüyle hazırlanan Sónar+D programı ile dünyaca ünlü sanatçıların yanı sıra yaratıcılık ve teknolojiyi buluşturan yan etkinlikleriyle göz doldurmaya hazırlanıyor. 

Sónar+D’de yer alacak atölyeler, sergiler, sunumlar, enstalasyonlar, paneller ve sanatçılarla konuşmalar her yaştan ziyaretçinin katılımına ücretsiz olarak açılacak. Profesyoneller ve sanatseverlere çığır açan işleri keşfetmek, yeni fırsatlar bulmak, yeni beceriler edinmek için ilham verici olan etkinliklerin yer aldığı Sónar+D, 2-3 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek.

Sonar+D de yer alacak en önemli etkinliklerden ikisi;  Amsterdam’da yaşayan, görsel sanatçı Heleen Blanken tarafından hazırlanan “Habitat” ve The Chemical Brothers’ın müziklerini ve Smith & Lyall’ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren, “Got To Keep On” olacak.

Heleen Blanken’in Habitat’ı sanat severlerle buluşuyor

Heleen Blanken’in veriye dayalı projeksiyonu enstalasyon; Habitat by Heleen Blanken, Leiden Naturalis Biyoçeşitlilik Merkezi’nden taş, fosil ve mercan gibi organik eserlerin 3 boyutlu taramaları, oyun benzeri, meditatif bir ortama dönüştürüyor. Habitat by Heleen Blanken’da her biri kendi ses ortamının eşlik ettiği, sürekli gelişen bir dizi dijital dünyada gezinirken bir yandan da doğanın harikasıyla yeniden bağlantı kurmaya sizi davet ediyor. Habitat by Heleen Blanken insanlığın doğanın kontrolünde olmadığına ışık tutarken doğa üzerindeki etkimizin her zaman hemen fark edilmediğinin altını çiziyor. Çalışma, önümüzdeki yıllarda gelişecek ve orijinal habitatının farklı versiyonlarına dönüşecek. Devam eden bir proje olan Habitat by Heleen Blanken’ın ilk versiyonu şu anda Amsterdam Nxt Museum’da sergileniyor.  Digilogue desteğiyle 2-3 Ekim’de Sonar+D kapsamında; daha sonra da 31 Ekim’e kadar PSM Sky Lounge’ta açık olacak Habitat, ziyaretçilere 30 dakika boyunca bu enstalasyon sergiyi deneyimleme fırsatı verecek.

Got To Keep On: Görsel ve işitsel bir enstalasyon

Ziyaretçilere keyifle anlar yaşatacak olan bir diğer önemli etkinlik ise; The Chemical Brothers ve Smith & Lyall tarafından hazırlanan “Got To Keep On” enstalasyonu. The Chemical Brothers’ın müziklerini ve Smith & Lyall’ın görsellerini ve yaratıcı yönetimini içeren Got To Keep On, ilk olarak Londra Tasarım Müzesi için sipariş edilen beş dakikalık bir görsel-işitsel bir enstalasyon. Ed Simons ve Tom Rowlands’ın 1989’da Manchester’da bir araya gelmelerinin ardından kısa bir zaman içerisinde ‘The Chemical Brothers’ adıyla çalışmalarını sürdüren ikili son 25 yıl içerisinde, küçük gece kulüplerinden çıkarak multisensory canlı şovları ile dünya çapındaki festivallere öncülük eden bir çift haline geldi. Smith & Lyall’ın çalışmalarında çoğu soyut kostümlerde fiziksel sanatçılar ile dansçılar yer alıyor. Bu güçlü ekip izleyiciyle güçlü bir duygusal bağ yaratılmasının yanı sıra, izleyiciye dolu dizgin bir ‘var olma’ hissi sunuyor.

Grammy Ödüllü 2019 En İyi Dans / Elektronik Albümü ‘No Geography’den “Got To Keep On” ile Smith & Lyall, The Chemical Brothers’ın canlı gösterisinin ruhunu yeni bir sürükleyici deneyime dönüştürüyor.

Sonar+D’de yer alacak bir diğer etkinlik ise, Zo (canlı) & Tarik Barri + Lea Fabrikant. Berlin’de yaşayan multidisipliner bir sanatçı olan Lea Fabrikant ve Hollandalı sanatçı Tarik Barri’nin gerçek zamanlı olarak sanal bir ses ve ışık evreni yaratmak için doğaçlama AV döngüleri, MIDI tetikleyicileri ve yaratıcı programlamadan oluşan karmaşık bir sistem kullandığı bir evrende geçen Zo, bu evreni hipnotip, doğaçlama performanslarla keşfediyor. Son derece popüler canlı medya performansı, D.Ö.K.K’nin öncüsü LJÓS da Sónar+D’de yer alacak. Ljós (İzlandaca ‘ışık’), Fuse tarafından ışık, mekan, ses ve hareket arasındaki derin bağlantıyı araştıran dijital ve performatif sanatlar alanında yürütülen araştırma ile süreklilik içinde tasarlandı. Fuse tarafından tasarlanan Ljós’ta, dijital ile gerçeği birleştirmeyi amaçlıyor. Bu, sanatçı Elena Annovi’nin yorumuna eşlik eden tüm manzara unsurlarını gerçek zamanlı olarak değiştiren bir yazılımla mümkün oluyor. Multi-disipliner bir sanatçı olan Ecem Dilan Köse ise “Resole Human” eseriyle etkinlikte yer alacak. Köse, doğadan ve geleneksel motiflerden topladığı verileri dijital olarak görselleştiriyor. Etkinlikte ayrıca bir bilim kurgu evreninden etkilenmiş ve fikrini müziği üzerine geliştirmiş olan elektronik müzik bestecisi TKO’da yer alacak. 

Matematiksel analiz yoluyla sesin fizikselliği ve hareket arasındaki bağlantıların araştırıldığı Justintonic by Gurur Gelen & Barış Büyükyıldırım & Erdal İnci ise etkinlikte yer alarak ziyaretçilere unutulmaz dakikalar yaşatacak. 

Paylaş