Perşembe, Kasım 30

Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri Finalistleri Açıklandı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin portre, spor, manzara ve çevreyi kapsayan 10 profesyonel kategorisinde kısa listeye giren finalistleri açıkladı.

Marylise Vigneau / Sony World Photography Awards 2023

Yarışmaya 415.000’den fazla fotoğraf katıldı ve bunların 180.000’den fazlası profesyonel kategorilere girmeye hak kazandı. Organizatörler, 2023’ün ödüllerin 16 yıllık tarihindeki en yüksek başvuru sayısını gördüğünü söyledi. Kısa listeye giren eserler arasında bir volkanın havadan görünümü, Ukrayna’daki hasarlı bir binanın içinden bir çekim ve bir köpeğin portresi, geçen yıl dünya çapında çekilen en iyi fotoğraflar arasında yer alıyor.

Julia Christe / Sony World Photography Awards 2023

Her kategoride üç finalist ve kısa listeye giren beş ila yedi fotoğrafçı seçildi. Seçilen fotoğraflar, 30’dan fazla ülkeden başvuran fotoğrafçılar tarafından Çin’deki terk edilmiş bir çimento fabrikasından Somali’deki bir balık pazarına kadar çeşitli yerlerde çekildi. Küratörler ve fotoğraf editörlerinden oluşan jüri heyeti, kararlarını hem katılımcıların teknik becerilerine hem de “hikaye anlatımına orijinal bir yaklaşım” gösterip göstermediklerine dayandırdı. Yarışmanın kazananları 16 Nisan’da açıklanacak.

Paylaş