Cumartesi, Eylül 23

Chiara de Rocchi’nin Eserleri Maslak’taki Atölyesinde Sanatseverler İle Buluşuyor.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Evrenin ve doğanın işleyiş düzenini sembolize eden tasarımlarında form ve fonksiyon konseptlerini sorgulayan sanatçı Chiara de Rocchi’nin eserleri Maslak’taki atölyesinde sanatseverler ile buluşuyor.

Demirin yarattığı katı, statikliği kıvrımlı formlar üzerinden akışkan bir görüntü veren Chiara de Rocchi’nin tasarımları, ahşap ve demir gibi natürel malzemeler ile hayat buluyor. İçinde yaşadığımız gezegenin bize sunduğu doğal zenginliklerden ilham alan sanatçı tasarımları birbirleri içinde bütünleşirken aynı zamanda bir tezatlığı da ortaya koyuyor. “Gece olmadan gündüzü anlayamayacağımız gibi kötü olmadan da iyiliklerin değerini bilemezdik” diyen sanatçı gece gündüz arasındaki var olan zıtlığı ve kontrastların yarattığı harmoniyi, bir diğer deyişle yin ile yangı, hayatın kendisini oluşturduğuna ve tasarımlarına ilham olduğuna inanıyor.

Hayatın zıtlıklarından doğan ikililik felsefesine odaklanan sanatçı, sadece zıtlığa odaklanmaktansa zıtlıkların birbirlerinin tamamlayıcısı olarak görerek hayat denilen döngüyü derinlemesine anlatmaya çalışıyor.

Chiara’nın zıtlıktan doğan güzellik mottosuyla tasarladığı eserleri farklı doku ve yapılara sahip maddelerin muhteşem kontrastıyla var oluyor ve bütünsel bir harmoniyi gözler önüne seriyor. 

Sanatçının tasarım estetiği yalnızca nesneleri çekici göstermek veya kullanılabilir kılmaktan yola çıkmıyor. Ayrıca parçaların kullanılabilirliğin ötesinde duyuları uyandırma gücüne sahip olması ve daha sonrasında bu uyanışın da bir adım ötesine geçerek birer anlam barındırması anlamını taşıyor.

Chiara de Rocchi’nin Maslak Oto Sanayi’deki Atölyesini hafta içi her gün saat 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilir ve sanatçının eserlerini görebilirsiniz.

Paylaş