Perşembe, Eylül 21

Gate 27, zanaatın sürdürülebilirliği alanındaki programlarına Craft Antakya ile devam ediyor.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Farklı pratiklerin araştırma ve üretim süreçlerini desteklemek ve disiplinler arası etkileşime zemin yaratmak amacıyla 2019 yılında kurulan Gate 27; Haziran ayında Central Saint Martins’teki Tekstil Bölümü’nde eğitimini tamamlayan tasarımcı Zeynep Ağırbaş’ı Yeniköy’de konuk ediyor.

İbrahim Bodur Sosyal Girişimcilik Programı’nda “Gelecekte Takip Edilmesi Gereken Genç Tasarımcılar” arasında gösterilen Zeynep Ağırbaş, geçtiğimiz şubat ayında ülkemizin güneyini etkileyen depremlerde üretim imkânlarını kaybeden ipek üreticilerine yönelik başlattığı Craft Antakya girişimiyle, özellikle Hatay’daki ipek böceği ve ipek üreticilerinin en kısa zamanda üretimlerine geri dönmesi ve ülkemizin bu önemli kültürel değerinin sürdürülebilirliği üzerine çalışıyor. Bunun yanı sıra, gelecekte üreticilerin markalaşma ve pazarlama açısından beslendiği bir ekosistem kurgulayarak iş birliğinden faydalanan bir model kurmak için üreticilerle birlikte çalışıyor.  Tasarımcı, Gate 27’deki süreci boyunca Craft Antakya’yı daha geniş bir kitleye ulaştırmanın yanında, bölgedeki üreticilerin üretimlerine en kısa sürede başlayabilmeleri için altyapı, finansal kaynak ve elektronik ticaret süreçlerine entegrasyonunu hızlandırma odaklı çalışmalarını sürdürüyor.

 

Gate 27, zanaatın sürdürülebilirliği alanındaki programlarına Craft Antakya ile devam ediyor.

Zanaatın sürdürülebilirliği alanında geçmişte farklı programlar yürüten Gate 27, Craft Antakya projesi ile bu alandaki çalışmalarına bir yenisini ekledi. Bu kapsamda Craft Antakya’yı tanıtmak ve girişimle farklı paydaşları iş birliğine davet etmek üzere İstanbul, Beylerbeyi’nde bulunan Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’nde bir etkinlik düzenlendi. Antakya’da geleneksel sepet örücülüğü yapan, depremde evi ve atölyesi hasar gören zanaatkâr Emel Temizkan yürütücülüğünde, sürdürülebilir moda markası Anim’in üretiminden çıkan atık kumaşlar kullanılarak supla/bardak altlığı atölyesi, etkinlik kapsamında katılımcılarla birlikte gerçekleştirildi.

Etkinlik, Gate 27 Direktörü Burak Mert Çiloğlugil’in ev sahipliğinde, Gate 27 Kurucusu Melisa Sabancı Tapan, Gate 27 konuğu, Craft Antakya Kurucusu Zeynep Ağırbaş, Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Nazan Suna Alpural, Antakya’da üretimini sürdüren girişimci Emel Temizkan ve projenin destekçileri arasında yer alan sürdürülebilir moda markası Anim’in Marka Geliştirme Müdürü Rebi Koenka eşliğinde gerçekleştirildi.

Paylaş