Cumartesi, Haziran 3

2020: Patara Yılı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

2018 Troya yılı ve 2019 Göbeklitepe yılı temalarının ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılı temasının, Antalya’da arkeolojik kazı ve restorasyon çalışmalarının sürdüğü Patara Antik Kenti olarak ilan etti. 10 kilometrekarelik alana sahip antik kentte uzun yıllardır Akdeniz Üniversitesi’nden Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında kazılar ve restorasyon çalışmaları devam ediyor.M.Ö. 8’inci yüzyıla tarihlenen Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesine 42 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Likya Birliği’ne üye en eski yerleşimlerden ve başkentlik yapmış bir şehir.

UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi’nde bulunan Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyan Patara, ‘Noel Baba’ olarak da bilinen Aziz Nikolaos’un doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği yer. Likya medeniyetine uzun süre başkentlik yapan ve dünyanın en eski meclis binasına sahip antik kentin 12 kilometre uzunluğundaki kumsalı ise dünyanın en güzel plajları arasında.

Antik kentte yapılan kazılarda, Liman Hamamı bölgesinde 2018 yılında, 9 veya 10’uncu yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen bir Viking kılıcı bulundu.

Roma İmparatoru Neron tarafından MS 64-65 yıllarında yaptırılan Neron Deniz Feneri ise dünyada ayakta kalan en eski deniz feneri özelliği taşıyor. Restorasyon süreci devam eden 26 metrelik deniz fenerine ait taşlar üzerine kabartma şeklinde 2 bin yıllık yunus balığı betimi de gün yüzüne çıkarıldı.

Paylaş