Çarşamba, Haziran 7

Art Basel’den Satış Rakamları Gelmeye Başladı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pace Gallery, Art Basel’in VIP açılışında, sergilediği eserlerin yüzde 70’ini sattığını açıkladı. Aralarında Lee Ufan, Joel Shapiro, Yoshitomo Nara, Mary Corse, Robert Mangold ve Wayne Thiebaud gibi isimlerin de bulunduğu pek çok sanatçının işleri saat 17.00 olmadan yeni sahiplerini buldu. Bu yıl Art Basel’in oldukça ilham verici olduğunu söyleyen Pace Gallery başkanı Marc Glimcher, sanat piyasasında işlerin kötü gittiği iddialarının abartılmış söylemler olduğunu iddia etti.

Art Basel’de yüksek satış rakamlarına ulaşan tek galeri Pace değildi. Hauser & Wirth, açılış günü 30 eser sattığını bildirdi; ancak bunlar sadece fuarı değil, Art Basel’in öncesinde yayınlanan teklifler kataloğunda yapılan satışları da kapsıyor. Galerinin standında, John Chamberlain’ın daha önce hiç görülmemiş iki heykeli “Comeover” 3 milyon dolara Parisianescapade ise 750.000 dolara alıcı buldu.

John Chamberlain, Comeover.

Art Basel’de dünyaca ünlü koleksiyonerler de çeşitli galerilerin standlarında görüldü. Jeff Koons’un paslanmaz çelik “Tavşan” heykelini 91 milyon dolara satın alan Steven Cohen’in yanı sıra Leon Black, Leonard Lauder, López Alonso, Jean Pigozzi ve daha bir çok isim VIP ön gösterimde dikkatleri çekti.

John Chamberlain, Parisianescapade.

Paylaş