Cumartesi, Eylül 23

Banksy’den Yeni Yıl Mesajı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Geçtiğimiz günlerde Instagram hesabından bir video yayınlayan Banksy, noel zamanı yaklaşırken tüketimin artmasını eleştiren ve evsizliğe dikkat çeken yeni bir çalışmaya imza attı. Birmingham’da bankta uyumak üzere olan bir evsizi, duvara çizilen ren geyikleri tarafından taşındığı hissi veren videoda İngiltere’de giderek büyüyen sosyal sıkıntılara, artan yüksek kiralara ve mülteci sorununa gönderme yaptığı düşünülüyor. Banksy, aslında bu çalışmasıyla hükümete ve topluma kendi yeni yıl mesajını iletiyor ve bu insanlar için yardım çağrısında bulunuyor.

Videonun yayınlanmasından saatler sonra kimliği belirlenemeyen bir kişi Banksy’nin ren geyiklerine sprey boyayla kırmızı burunlar ekleyerek esere müdahale etti. Bu müdahalenin ardından yetkililer esere gelmesi muhtemel diğer tepkiler için önüne cam bir pano yerleştirdi.

Gündemdeki sorunlara odaklanan çalışmalarıyla dikkat çeken Banksy, paylaşımına şu notu düştü: “Tanrı Birmingham’ı kutsasın. 20 dakika içerisinde Ryan’ı bankta uzanırken filme aldık ve ona sıcak bir kahve, iki çikolata barı ve bir çakmak verdik. Ama o hiçbir şey istememişti.”

 

Paylaş