Perşembe, Kasım 30

Caravaggio’nun Kayıp Eseri Paylaşılamıyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Fransa’da bir tavan arasında bulunan ve 150 milyon Avro (170 milyon $) değerinde olduğu tahmin edilen bir Caravaggio resmi, müzayedeye çıkarılmasından iki gün önce gizemli bir yabancı alıcıya satıldı. 2014 yılında, Toulouse kentinde çatı katını temizleyen bir adam tarafından keşfedilen eser, sanat uzmanı Eric Turquin tarafından Caravaggio’nun kayıp eseri olarak tanımlandı.

Eski Ahid’in “Judith ve Holofernes” konusunu ele alan eserin, 1607 civarında yapıldığı düşünülüyor. Fransız yetkililer, keşfedildikten sonra, sanat dünyasındaki önemi ve detaylı bir araştırma gerekliliğini vurgulayarak eser üzerinde ihracat yasağı koymuşlardı. Şubat ayında yapılan bir basın toplantısında, resmin 27 Haziran’da müzayedeye çıkarılacağı ve değerinin 150 milyon avroya ulaşabileceği açıklandığı halde sanat uzmanı Turquin “önemli bir müzeye yakın biri” olarak tanımladığı yabancı birine resmin satıldığını açıkladı.

Turquin, eserin “yabancı bir alıcıya özel olarak satıldığını”, ancak alıcının alım fiyatının ve kimliğinin gizlilik sözleşmesi kapsamında olduğunu söyledi. Resmin Fransız topraklarından ayrılacağı yönünde görüşler ön plana çıkarken, Turquin, eserin dünyaca ünlü bir müzede sergilenebileceğini kaydetti. Önemli bir müzeye yakın bir kişiden göz ardı edilemeyecek bir teklif aldıklarını belirten Turquin, eserin sahibinin teklife sıcak baktığını söyledi.

Resim, özgünlüğünü doğrulamak için işin teknik, stilistik ve tarihi detaylarına özellikle dikkat edilerek, beş yılda titizlikle analiz edildi. Caravaggio’nun aynı konuyu ele alan 1600 tarihli Judith ve Holofernes eserinden sonra yapıldığına kanaat getirildi.

Paylaş