Perşembe, Kasım 30

Chila Kumari Singh Burman, Diwali Yerleştirmesiyle Tate Britain’de!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Chila Burman, Winter Commission, Tate Britain

Londra merkezli sanatçı Chila Kumari Singh Burman Tate’in cephesi için tasarladığı “Cesur Yeni Bir Dünyayı Hatırlamak” adlı neon yerleştirmeyle Hinduların ışık bayramı ‘Diwali’yi kutluyor. Burman’ın teknik renkli yerleştirmesi binanın geleneksel, neoklasik mimarisini ve tarihi çağrışımlarını gölgede bırakan çok renkli neon ışıklardan oluşuyor.  Kişisel, sosyal ve mitolojik geçmişlerden ilham alırken aynı zamanda gelecek için bir umut duygusu sunuyor. Cesur Yeni Bir Dünyayı Hatırlamak ile Burman, dünyada hüküm süren karamsarlığa neşeli bir panzehir sunmayı hedefliyor.

Sanatçı Chila Kumari Singh Burman, Kış Komisyonu, Tate Britain önünde (tüm fotoğraflar Tate Britain’ın izniyle; Susanne Dietz’in fotoğrafı)

Londra Belediye Başkanı Sadiq Kahn yaptığı açıklamada, “Kapıları kapalı olsa bile, Tate Britain bu cesur yeni çalışmayla başkentimizde güçlü bir kültürel etki yaratabiliyor” dedi. “Chila’nın Punjabi ve İngiliz mirasına olan renkli övgüsü, Diwali’nin karanlığın üzerine ışık kutlaması için harika bir yol ve bu zor zamanlarda umudun sembolü olacak.”

 

Paylaş