Perşembe, Eylül 28

Damien Hirst Binlerce Eserini Ateşe Verecek!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Damien Hirst, “The Currency” başlıklı bir yıllık NFT projesinin bir parçası olarak Londra galerisinde binlerce resmini yakacağını duyurdu.

9 Eylül’den itibaren, Hirst’ün özel müzesi Newport Street Gallery’nin ziyaretçileri, sanatçının 2016’da yarattığı ve ardından 2021’de karşılık gelen nft’lere bağladığı 10.000 yağlı boya tablodan bazılarını görme şansına sahip olacak. Proje kapsamında 10.000 NFT’den birini her biri 2.000 $’a satın alan alıcılardan, nft’leri saklamaları veya takas etmeyi seçmeleri istendi.

Yakılmadan önce sergilenecek olan eserler, sergi süresince günlük olarak yok edilecek ve Ekim ayında Frieze Haftası’nda kalan resimlerin yakılacağı bir kapanış etkinliği ile proje sonuçlanacak. Projenin duyurulmasının ardından alıcıların karar vermesi için bir günden az bir süre kala, 4.751 kişi nft’lerini fiziksel takas etti ve 5.249 alıcı ise elinde tutmaya karar verdi.

Projeyi “şimdiye kadarki en heyecan verici” işi olarak nitelendiren Hirst, Mart ayında The Art Newspaper’a “Bu proje, sanatın ve para biriminin sınırlarını araştırıyor. Hükümetlerin sanatı madeni paralar ve banknotlar üzerinde kullanması tesadüf değil.” açıklamasını yaptı.

 

Paylaş