Evin Sanat Galerisi Kurucusu Evin İyem Hayatını Kaybetti

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Evin Sanat Galerisi’nin kurucusu Evin İyem, yaşamını yitirdi (1960-2018). İyem bir süredir akciğer kanseriyle mücadele ediyordu. 

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun olan Evin İyem, 1996 yılında eşi Ümit İyem’le birlikte Evin Sanat Galerisi’ni kurdu. Evin Sanat Galerisi, 22 yıl içinde Türkiye’nin en önemli sanatçılarının, özellikle de figür resmin usta isimlerinin sergilerine ev sahipliği yaptı.

İyem, bir söyleşisinde galerinin kuruluşunu “Yıllar içerisinde eşim Ümit’le birlikte içimizde profesyonel bir sanat galerisi kurma isteği oluştu. Rahmetli kayınpederim Nuri İyem de bu amacımızı çok destekledi ve benim bütün çekincelerime karşın isminin Evin olmasında ısrar etti. ‘Sanatçının ve sanatseverin evi anlamında düşün’ dedi. Galerimizin bu işlevi gördüğüne inanıyoruz” diyerek anlatmıştı.

Evin İyem

Eser: Nuri İyem

Evin Sanat Galerisi, Türkiye’nin önemli ressam ve heykeltıraşlarının yanı sıra genç sanatçılar için de kişisel ve grup sergileri düzenledi. Galeri, 2006 yılından itibaren Nuri İyem Resim Ödülü ve Sergisi’ni gerçekleştiriyor.

Paylaş