Perşembe, Kasım 30

FIAC | Yayoi Kusama

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

FIAC | Hors les Murs 2019’un bir parçası olarak Place Vendôme’ın tam kalbinde sergilenen Yayoi Kusama’nın ”Life of the Pumpkin Recites, All About the Biggest Love for the People” (2019)adlı heykel çalışması Fransa’da esen şiddetli rüzgar nedeniyle yerinden alınmak zorunda kaldı.

Dünyanın en etkili ve eleştirel beğeni toplayan sanatçılarından biri olan Yayoi Kusama, kariyeri boyunca çeşitli disiplinlerde bir çok sanat eseri üretti. 1960’lı yıllardan bu yana uygulamasının önemli bir parçası büyük ölçekli çalışmalardan oluşuyordu. Tüm alanı kaplayan sanat eserleri, kendi stüdyosu veya duvarları, bir galeri duvarlarını kaplayan işler üretiyordu. Daha yakın bir zamanda, 1990’ların sonlarından bu yana Kusama, yaratıcılığını kamusal alana taşıdı ve kamu sanat projelerinde yer almaya başladı. Bu deneyimler FIAC kapsamıında, Place Vendôme’da ki üretimine olan yaklaşımını doğrudan bilgilendirdi.

Kusama yaptığı bir açıklamasında şunları ifade etti; “Sanatımı çok önemli ve güzel tarihi bir mekan olan Place Vendôme’da göstermek ve sanatımın sevgi ve barış mesajını Paris ve dünya insanlarına iletmek istiyorum.

Sanatçı, imza polka noktalı desene sahip dev bir şişme kabak heykelini meydanın tam ortasına yerleştirdi. Kabak figürü, 1940’ların sonundan beri Kusama’nın işlerinde tekrar ediyor.

Paylaş