Cumartesi, Eylül 23

İstanbul Fringe Festival başladı!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bu yıl ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilen İstanbul Fringe Festival, 17 Eylül Salı akşamı Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleştirilen açılış etkinliği ile başladı. Belçikalı ekip, Insiemi Irreali’nin Wreck – Soyu Tükenmişler Listesi performansının sergilendiği gecede, festival katılımcıları ve konuklar şehrin manzarasına karşı sıra dışı bir dans deneyimi yaşadı.

Alternatif”, “keşfedilmemiş”, “sınır” anlamına gelen Fringe’in hikayesi, 1947 yılında Uluslararası Edinburg Festivali’ne misafir olarak katılan ve gösterilerini “bir kenarda” sergileyen 8 ekip ile başladı. Bu oluşum, çağdaş gösteri sanatları alanındaki en prestijli festivallerden biri olarak görülen Edinburg Fringe’e dönüştü. Bugün Fringe Festivalleri, her yıl dünyanın farklı şehirlerinde 170 bin sanatçıyı, 250 farklı mekanda ve 60 bin etkinlikte, yaklaşık 19 milyon kişiyle buluşturuyor. Her şehirde farklı ölçek ve formlarda düzenlenen Fringe Festivalleri alternatif ve yenilikçi işler üreten genç sanatçılara işlerini uluslararası platformda sergileme imkanı sunuyor.

Türkiye ve dünyadan 22 ekibin tiyatro, dans ve performans disiplinlerindeki işlerini İstanbul’un farklı noktalarındaki 19 sanat mekanında ağırlayacak Istanbul Fringe Festival, 18-22 Eylül tarihleri arasında 5 gün boyunca şehrin farklı noktalarında devam edecek.

 

 

Paylaş