Çarşamba, Eylül 27

Kayıp Tablo Geri Döndü Ama Yeterince Değil

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransa’da kaybolan, Claude Monet’in su zambakları ve söğüt ağaçları tablosu, şaşırtıcı bir yerde ortaya çıktı: Louvre Müzesi’nde depo tesisinde. Ancak ağır hasar görmüş halde olan eser, önümüzdeki yıl sergilenebilmek için restorasyon amacıyla Tokyo’ya gönderildi.
“Water Lilies: Reflection of Willows / Su Zambakları: Söğüt Ağaçlarının Yansıması” (1916) Fransız empresyonist Monet’in yaptığı pek çok tablodan biri olup, 1920’lerin başında Japon koleksiyoner Kojiro Matsukata tarafından satın alınmıştı. Eser, savaş sırasında korunmak için Paris’te saklanmış ve 60 yıldan fazla bir süredir görülmemişti. Yeniden ortaya çıkmış olan resim, önümüzdeki yaz Tokyo’daki Ulusal Batı Sanatları Müzesi’nde sergilenecek.
Japon basınında çıkan haberlere göre, Fransız bir araştırmacı, tabloyu Eylül 2016’da Louvre’daki bir depo odasında buldu. Ancak keşif haberleri düne kadar saklı tutuldu. Tokyo’daki Ulusal Batı Sanatları Müzesi, tablodaki ağır hasarın onarılmasının ardından, eserin 2019 yazında görünmeye başlayacağını açıkladı. Yapılan açıklamada büyük boyutlu resmin neredeyse yarısının eksik olduğu belirtildi.
Tokyo Ulusal Batı Sanatları Müzesi’nin müdürü Akiko Mabuchi’ye göre, tablo “Monet araştırmaları için vazgeçilmez bir değere sahip” olup, bu resmin, Monet’in günümüzde Paris’teki Musée de l’Orangerie’de sergilenmekte olan “Water Lilies” serisinin bir çalışması olduğu düşünülmekte.
Paylaş