Cumartesi, Eylül 23

Leonardo Da Vinci: Sanatçı, Mühendis ve Çanta Tasarımcısı!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Günümüzde gerçek bir Rönesans adamı olarak tanımlanan Leonardo Da Vinci’nin, heykeltraş, mimar, bilim adamı, mühendis ve elbette dünyanın en ünlü sanat eserlerini yaratan ressam olmasının yanı sıra bir el çantası modeli tasarladığı pek bilinmiyor.

Leonardo’nun çizimlerinin ve notlarının bilinen en büyük koleksiyonu olan Codex Atlanticus’un bir sayfasının alt köşesinde, çarklar, dişliler, kutu mekanizmaları ve kayar kapılar için tasarımları arasında desenli bir el çantasının detaylı çizimi oldukça dikkat çekicidir. 20. yüzyılda tasarlanan el çantası modelleriyle büyük benzerlik gösteren bu tasarımdan esinlenen Gherardini, 2012’de çantayı az sayıda bir üretimle piyasaya sürmüştü.

Gherardini

Modern toplumun temelinde yatan bir şeyi bir yerden diğerine taşıma kolaylığını sağlayan çantalar geçmişte mühendisler için önemli bir üründü. Da Vinci’nin tasarımında süslü detaylar dikkat çekse de muhtemelen bu tasarımın motivasyonu fonksiyonellikti. Dolayısıyla bir el çantası tasarlaması da Da Vinci için entelektüel bir mühendislik projesi olarak kabul ediliyor. Görünen o ki günümüzde moda dünyasının bir parçası olan bu küçük tasarım Da Vinci’nin dünyasındaki matematiksel bir bilmece olarak günümüze ulaştı.

Paylaş