Perşembe, Kasım 30

Museo Naciona: Geçmişin hapishanesi bugünün müzesi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Kolombiya’da Bin Gün Savaşı döneminde birçok siyasi mahkumun kaldığı, 1948’de müze olarak hizmet vermeye başlayan Museo Nacional’de eski tüfekler, dev demirci körükleri, mahkumların vurulduğu zincir ve prangalar gibi eserler sergileniyor.

Bin Gün Savaşı döneminde birçok siyasinin yattığı, avlusunda mahkumların kurşuna dizildiği, 72 yıl Cundinamarca Hapishanesi olarak hizmet veren Museo Nacional, gelen ziyaretçileri ülke tarihine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

Başkent Bogota‘nın La Macarena semtinde yer alan Museo Nacional, penceresiz büyük duvarlarının hafif karanlıkta bıraktığı giriş kısmından geçen, 1810‘da Santa Rosa de Viterbo kasabasına düşen göktaşıyla ziyaretçileri karşılıyor.

Müzenin bir ve ikinci katlarında, içlerinde, 1985’te silahlı sol örgüt 19 Nisan Hareketinin (M-19) ele geçirmesinin ardından kanlı bir operasyonla geri alınan Adalet Sarayından kalan parçaların da yer aldığı tarihi ve siyasi olaylardan kalıntılar da sergileniyor.

Museo Naciona

Museo Nacional yetkililerinden Maria Monica Fuentes, yaptığı açıklamada, planlaması 1850’lere kadar giden Cundinamarca Hapishanesinin, inşaasına 1874’te başladığını ve ilk mahkumların 1878’de geldiğini söyledi. 1905’te yapımı tamamlanan hapishanenin, Venezuela ve Ekvador’da eserler bırakan ve Kolombiya Meclisinin de mimarı olan Danimarkalı Thomas Reed tarafından yapıldığı bilgisini paylaştı.

Kolombiya'da geçmişin hapishanesi bugünün müzesi: Museo Nacional

Geçmişin hapishanesi şimdinin ulusal müzesinin Bin Gün Savaşı ve sonrası dönemini Fuentes şöyle anlattı: “Bu hapishane 19. yüzyıl sonlarında hizmete alınmış bir yapı dolayısıyla Bin Gün Savaşı’nın da bir parçasından bahsediyoruz. Bu savaş da hesaba katıldığında, buraya, Kolombiya’nın ünlü şairlerinden Julio Florez’in de aralarında bulunduğu birçok liberal siyasetçi, hukukçu ve ünlü isim mahkum olarak geldi. Ama onlar için burası bir geçiş yeri oldu, sürekli burada kalmadılar.

Savaş döneminde bu avlunun içinde kurşuna dizilerek idam edilen mahkumlar oldu. Fakat bundan sonra böyle bir idam şekli Kolombiya’da bir daha görülmedi. İç savaş öncesi mahkumların 1. katta el aletleri üretebildikleri atölyeleri vardı fakat Bin Gün Savaşı dolayısıyla bu modelden vazgeçildi.”

Geçen yıl yaklaşık 375 bin, bu yıl ekim ayına kadarki sürede ise yaklaşık 270 bin ziyaretçinin geldiği Museo Nacional’i girişlerin ücretsiz olduğu pazar günleri 6 bine yakın kişi ziyaret ediyor.

 

 

 

 

 

Paylaş