Perşembe, Eylül 28

Notre Dame’ın Yıkılan Çatısı İçin Mimarlar Yarışıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Fransa Başbakanı Edouard Philippe, Notre Dame’ın yangında zarar gören üst örtüsünü yeniden tasarlamak için uluslararası bir mimarlık yarışması ilan etmişti. Paris’te çalışmalarını sürdüren Vincent Callebaut Mimarlık, bu çağrıya yerel nüfusu destekleyen ve kullandığından daha fazla enerji üreten yenilikçi, çevre dostu bir tasarımla cevap verdi.

Vincent Callebaut, projeyi, bir Yunan yeniden doğuş ya da rekreasyon kavramı olan “Palingenesis” olarak adlandırıyor. Firma, “tek bir eğri kurşun kalem vuruşunda” eğimli kuleye bağlanan cam, meşe ve karbon fiberden yapılmış yeni bir çatı öneriyor. Yangından sonra molozdan çıkan orijinal sivri tepenin üstündeki horoz saati varlığını yeni cam tasarımdan sürdürecek, katedralin korosu ise doğal ışık altında kalacak.

Çatı, ihtiyaç sahibi yerel halk için ücretsiz yiyecek üretmek amacıyla, yardım kuruluşları ve gönüllüler tarafından işletilen bir meyve ve sebze çiftliğine ev sahipliği yapacak. Basın açıklamasında, proje hayata geçirildiğinde 21 tona kadar meyve ve sebze toplanabileceği ve her yıl ücretsiz olarak doğrudan dağıtılabiliceği belirtildi. Bu amaçla, her hafta Notre Dame ön avlusunda bir çiftçi pazarı düzenlenmesi de proje dahilinde.

Paylaş