Cumartesi, Eylül 23

Pedro Jarque Krebs Vahşi Hayvanların “Kırılgan” Ruhunu Portreliyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Evcilleştirilmemiş hayvan türlerini bir stüdyoya getirip onları fotoğraflamayı uzun yıllar hayal eden vahşi yaşam fotoğrafçısı Pedro Jarque Krebs, etik ve pratik zorlukları dijital araçlar sayesinde aşarak bu hayali gerçekleştirdi. Vahşi hayvanların görüntülerini dijital ortamda çarpıcı portrelere dönüştüren Krebs’in yarattığı görüntüler, deniz kuşlarından ve büyük kedilerden sürüngenlere ve büyük maymunlara kadar birçok canlıyı kapsıyor.

Krebs, hayvanları, doğal yaşamları içinde fotoğrafladıktan sonra arka plan değişikliği ya da renk-gölge oynamaları fotoğrafları adeta bir stüdyo çekimi havasına büründürüyor. Koyu renkli arka planları kullanarak, hayvanı herhangi bir dikkat dağıtıcı unsurdan izole etmeyi, izleyici ve hayvan arasında yakınlık ilişkisi kurmayı amaçlayan Krebs, bu yolla, günümüzde her zamankinden daha gerekli olan insanlar ve hayvanlar arasında bir uzlaşma aramak, empati uyandıran ve aynı zamanda vahşi yaşamın güzelliğini ve kırılganlığını gösteren bir görüntü sunmayı hedefliyor.

Krebs’in 100’den fazla portreyi bir araya getiren “Fragile” adlı yeni kitabı bu uzlaşma fikrini ön plana alıyor. Öne çıkan hayvanların hepsi neslinin tükenme tehlikesi altında olmasa da, çoğu Asya filleri ve Malayan tapirleri gibi nesli tükenmekte olan türlerden oluşan 100’den fazla portre bu kitapta yer alıyor.

Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri’nde eski bir finalist olan Krebs, bu projeye duyduğu tutkuyu “Beni ilgilendiren şey, hayvanın özünü hatta ruhunu göstermek. Ne kadar yaklaşırsanız, o kadar iyi. Bir orangutanla el sıkışma, bir kurt sürüsünün ortasında kalma, bir akbaba şölenine katılma ve hatta bana yemek vermediğim için bir şempanze tarafından taşlanma fırsatım oldu.” sözleriyle ifade ediyor.

Paylaş