Pazartesi, Eylül 25

Refik Anadol, NASA İçin Veri Heykeli Tasarlıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanatı teknolojiyle buluşturan Refik Anadol, NASA ile yaptığı iş birliği ile Mars’ta çekilen beş yüz bin fotoğrafı kullanarak makinelerin halüsinasyonu ve yaratacağı veri heykeli üzerinde çalışıyor.

Refik Anadol Studio, şu anda uzayı ve boşluğu bir makinenin görüşü, aklı üzerinden keşfediyor. NASA’nın Jet Propulsion Laboratory birimiyle birlikte çalışıyor. Sanatçı, bilimsel deneylerde yüksek kaliteli fotoğraflama kamerası HiRISE‘ın Mars keşif programında çektiği yaklaşık beş yüz bin fotoğrafı yeni veri seti olarak kullanıyor. GAN algoritmasını kullanarak veri setini makinenin erişimine bırakan Anadol, bu süreç ile makinenin gördüğü halüsinasyon ile birlikte bir veri heykeli çıkaracak.

Refik Anadol, projelerinde genelde teknoloji ve sanatı bir araya getiriyor. Projelerinde farklı işler ortaya koyan Anadol, daha önceki projelerinde insanın anı ve bellekle olan ilişkisini teknolojinin yardımıyla yeniden ele almıştı. PİLEVNELİ’deki Eriyen Hatıralar, SALT’taki Arşiv Rüyası, ANAMED’deki Çatalhöyük çalışmaları inceleyenlere görsel zevkler yaşatan çalışmalarıdır. Ayrıca, Microsoft Research ile duygular üzerine, Google yapay zeka ekibiyle Los Angeles Filarmoni Orkestrası’nın 100 yıllık arşiv verileriyle oluşturduğu çalışmaları yer alıyor.

Paylaş