Perşembe, Kasım 30

Şeref Umut Röportajı

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +
-Şeref Bey öncelikle röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Çoğumuz sizi oyuncu kimliğinizle tanıyoruz, ancak yine de biraz kendinizden bahsetmenizi rica edeceğiz.
1979-80 döneminde, Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro ve Sahne Görüntüleri bölümünden mezun oldum. İlk çalışmamı Ayten Gökçer ile birlikte “Yedi Kocalı Hürmüz” oyunuyla gerçekleştirdim. 1984’te Tolga Aşkıner&Nisa Serezli Tiyatrosu’na katıldım. Günümüze dek bir çok oyunla birlikte, Nevzat Açıkgöz ile Gülhane etkinliklerinde de sahne aldım. 1987’den beri TODER’in Sanat Danışmanlığını yapıyorum. 1990 yılında, şahsi çabalarımla Muammer Karaca Müzesi’ni açtım. Bu beni literatüre Türk tiyatro tarihinde, şahsa ait ilk müzeyi açan kişi olarak ekledi. Özel televizyon kanallarının açılmasıyla birlikte reklam ve dizi çalışmalarına başladım. 7 bölümlük bir dizi olan ”Ne İş Olsa Yaparız” da başrolü Gamze Özalan ile paylaştım. Aynı dönemde çeşitli reklam filmlerinde kamera karşısına geçtim. 1991 yılında kendime ait ilk sahne şovunu gerçekleştirdim. 1992-93 yıllarında Emel Sayın ve Şener Şen ile birlikte ”Muhabbet 92” müzikalinde yedi ayrı karakter canlandırdım. 1994 yılında ”Arko”  reklamı ile büyük yankılar uyandırdık ve o günden sonra ”Bay Arko”  olarak Türk izleyicisinin kalbine yerleştim. Aynı dönemde Sami Hazinses ile Elvan Sabunları ve Papya´nın reklam yüzü oldum. Bu arada TGRT’de yayınlanan  ”Yanlış Adres” adlı filmde başrol oynadım. Yine aynı yıl Star TV ile bir yıllık anlaşma yaptık. Bu kanalda  ”Şaşkın Şeref”  ile başlayan diziler çektim. 2000-2001 sezonu içerisinde Nejat Uygur Tiyatrosu’nda ”Sizinki Canda Bizimki Patlican mı?” adlı oyunda yer aldım. 2001-2002 sezonunda T.C Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü Vakıflar Genel Sanat Yönetmenliğini üstlendim. Haziran 2002 tarihinde Hollanda Kraliyetine bağlı ”Prince Clause Founds” tarafından desteklenen ”Erol Albayrak / Selamlık 2002”  defilesini gercekleştirdim. Oyunculuk kariyerim zirvede, çok da teklif var. Yalnız tekrar geri dönüş yaparsam, güzel bir reklam filmi veya televizyon/sinema filminde başrol için yaparım.
1994 yılından bu yana ZEREV Vakfının kuruluşunun içerisinde olup günümüzde aktif olarak görevime devam ediyorum. 2017 yılında Özel Umut Mesleki Eğitim Merkezi Zihinsel Engelliler 3.Kademe okulunu açmış, aktif hale getirmiş olup çeşitli aktivasyonlarla devamlılığını sürdürmekteyim. Zerev Vakfı’na gönlünü vakfettim desem doğru olur.
-Kurucu üyesi olduğunuz Zerev Vakfı 1994’ten beri faaliyette. Vakfın kuruluşu nasıl gerçekleşti bu hikayeyi bizimle paylaşır mısınız?
Doğru. Zerev, 1994 yılında, eğitilebilir ve üretebilir zihinsel engelli çocuk, genç ve yetişkinlere özel eğitim ile rehabilitasyon imkanı sağlayarak bireysel kapasitelerini en üst seviyeye ulaştırmayı ve onlara toplum içinde fonksiyonellik kazandırmayı amaçlayarak kuruldu.
Şeref-Umut-Röportajı1
-Zerev Vakfı verdiği eğitimlerle engelli bireylere nasıl imkanlar sağlıyor?
Zihinsel engelli kişilerin yaşam koşullarını iyileştirmek, bağımsızlaşmalarına destek olmak, toplumsal gelişimlerden pay almalarını sağlamak, bakım ve korumaya ihtiyacı olan engellilerin özel ihtiyaçlarını karşılayarak yaşam kalitelerini yükseltmek Zerev’in esas aldığı ilkelerdir. Zerev, verdigi eğitimler ile her şeyden önce özürlü vatandaşların yapabileceklerinin farkındalığını kazandırıyor ve becelerilerini geliştirme, sosyalleşebilme, iletişim ve ilişkilerini geliştirebilme imkanı sunuyor. Bireyin kendini geliştirmesine yardımcı olarak iş sahibi olabilmesine destek oluyor.
-Duyarlı vatandaşlarımız ve sponsorlar, vakfınıza ve yine vakfınızın çatısı altında gerçekleştirdiğiniz projelere nasıl destek olabilirler?
Her türlü desteğe açığız, internet www.zerev.org.tr ‘den bize bağışta bulunabilirler. Ayrıca destek olmak isteyenler yine sitemizdeki iletişim adreslerinden de bize ulaşabilirler.
-Röportaj teklifimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz.
Şahsım, Zerev Vakfı ve özel çocuklarım adına sonsuz şükranlarımı kabul buyurun efendim.

 

Paylaş