Perşembe, Kasım 30

Stil İkonu: Lee Radziwill

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Jacqueline Kennedy Onassis’in küçük kız kardeşi Lee Radziwill’in stilini yakın markaja aldık…

New York’taki Doctors Hospital’da 1933 yılında doğan Lee, borsacı John Vernou Bouvier III ve Janet Norton Lee‘nin kızıydı. Washington’daki Potomac School ve Connecticut’taki Miss Porter School’un ardından Sarah Lawrence Koleji’nde lisans çalışmaları sürdürdü.

Lee Radziwill’in kariyerinde farklı farklı işler görmek mümkün. Lee, yakın arkadaşı Truman Capote tarafından terfi ettirilen ancak eleştirmenlerce reddedilen bir oyuncu, başarılı bir iç mimar, marka elçisi ve Giorgio Armani’nin özel etkinlikler koordinatörüydü. Ancak her birinde de Valentino Garavani’nin belirttiği gibi “Bir kadının arzu edebileceği her şeye sahipti; güzellik, zeka, stil, şöhret…”

Stil İkonu-Lee RadziwillRadziwill, sadece kişisel tarzıyla değil, aynı zamanda bir iç mimar olarak yaptığı çalışmalarda gösterdiği zarafet ve sofistikelik nedeniyle gerçek bir moda ikonu olarak kabul edildi. Ayrıca mizah anlayışı ve nezaketiyle sosyetenin göz bebeğiydi.

Seksenlerin başından beri Radziwill’i tanıyan Giorgio Armani, “Son derece zarif bir kadındı. Seksenlerin başında onunla tanıştığımda, tanımlamak neredeyse imkansız olan Amerikan aristokrasisi hakkında, çok çağdaş bir ironiyi temsil ettiği izlenimini edindim. Kurallara olan kolaylığı ve karmaşıklığı, kendiliğindenliğini ve saygısını birleştiren bir şey. Armani tarzını Hollywood sahnesinde temsil edebilecek kişiliklerdendi. Çok sezgisel ve saygındı. Belki de bunun nedeni ona bakarken Amerikan tarihinin parçalarını görmemenin imkansız olmasıdır.” diyor

Salvatore Ferragamo, “Lee, benim tanıdığım en zarif kadınlardan biriydi; doğuştan gelen sınıf ve zekası, onu eşsiz ve takdire şayan bir insan yaptı” dedi.

Kişisel tarzında Radziwill, Givenchy ve Courrèges, Halston, Giorgio Armani ve Marc Jacobs‘ın iyi bir arkadaşı olmasını yansıtıyordu. Aynı zamanda Michael Kors’a ilham oldu. Askısız sütun elbiseler onun dolabının olmazsa olmazlarındandır. En ikonik hali ise Truman Capote’un ünlü Siyah&Beyaz Balosu’nda giydiği spiral dikişli, gümüş payetli, Mila Schön gece elbisesiydi.

Stil İkonu-Lee RadziwillLee dünyanın en iyi stil ikonlarından biriydi. Ayrıca gündeme her zaman hakim bir entelektüeldi. Gazeteleri her gün okuyor, her dergiyi satın alıyor, her oyunu ve her filmi görüyordu. Kendini güncel tutmanın önemini çok erken farkettiği kesin.

Başarılı bir iç mimar olarak Paris ve Manhattan’daki daireleri, Elle Décor dergisinin Nisan 2009 sayısında yayınlandı. Radziwill, 1996’da Vanity Fair Uluslararası En İyi Giyinenler Onur Listesi’ne seçildi. Mart 2013’te Guardian tarafından 50’nin üzerinde en iyi giyinenlerden biri olarak listeye alındı. Şubat 2013’te Radziwell’in The New York Times Style Dergisi’nin kapak hikayesinin bir parçası olarak ve Coppola‘nın filmi The Bling Ring’de mahremiyet kaybı ile ilgili bir röportaj verdi.

Stil İkonu-Lee Radziwill

Radziwill üç kez evlendi. İlk evliliği, Nisan 1953’te bir yayın yöneticisi olan Michael Temple Canfield‘di. 1959’da boşandılar ancak bu evlilik Kasım 1962’de Roma Katolik Kilisesi tarafından iptal edildi. İkinci evliliği, 19 Mart 1959’da Polonyalı aristokrat, Prens Stanislaw Albrecht Radziwill idi. Bu evlilik hiçbir zaman Roma Katolik Kilisesi tarafından tanınmadı. [15] Evlendikten sonra, Majesteleri Prenses Lee Radziwill oldu. Bu evlilikten iki çocuğu oldu, Anthony (1959-1999) ve Christina. 1974’te boşandılar.

23 Eylül 1988’de Radziwill, Amerikalı film yönetmeni ve koreograf Herbert Ross‘un ikinci karısı oldu. Ölümünden kısa bir süre önce boşandılar ve çocuklarının adı olan Radziwill’i kullanmaya geri döndü. Radziwill, 15 Şubat 2019’da, 85 yaşındayken New York’ta hayatını kaybetti.

Paylaş