Çarşamba, Eylül 27

‘The Çinili Hamam’, Büyük Açılışından Önce Kapılarını Geçici Olarak İlk Kez 17. İstanbul Bienali Ziyaretçilerine Açıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

The Çinili Hamam (Zeyrek, Fatih), kapılarını geçici olarak ilk kez İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV)’nın 17 Eylül – 20 Kasım 2022 tarihleri arasında düzenlediği 17. İstanbul Bienali’ne ev sahipliği yapan mekânlardan biri olarak ziyaretçilerine açmaya hazırlanıyor. Osmanlı hamam mimarisinin en önemli örneklerinden birisi olarak 1540’lı yıllarda, Kaputan-ı Derya Barbaros Hayrettin Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan The Çinili Hamam, önümüzdeki sene gerçekleşmesi planlanan büyük açılışından ve hamam olarak kullanımından önce bu tarihi yapıyı deneyimlemek isteyenler için benzersiz bir fırsat sunuyor.

The Çinili Hamam, 2010’dan beri The Marmara Group tarafından süregelen koruma, onarım ve sağlıklaştırma çalışmalarının ardından 2023 yılında müze-hamam kompleksi olarak faaliyete geçmek üzere çalışmalarına devam ediyor. İstanbul’un tarihi alanları kapsamında UNESCO Dünya Mirası listesine alınan dört semtinden biri olan Zeyrek’teki The Çinili Hamam, kentin Bizans, Roma ve Osmanlı’ya ait tarihi ve kültürel mirasını en iyi yansıtan mimari örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Mimar Sinan’ın İstanbul’da yaptığı ilk ve en büyük hamamlardan biri olan yapı, hamam işlevini koruyarak geleneksel mimari ve kültürel kullanımını yeniden yaşatırken aynı zamanda müze ve etkinlik alanı ile kentin kültür ve sanat haritasındaki yerini almayı hedefliyor. 10 yılı aşkın bir sürede gerçekleştirilen özenli restorasyon projesi sonrasında hamam bugün orijinal tasarımına sadık kalınarak kente tekrar hediye ediliyor. 

Ute Meta Bauer, Amar Kanwar ve David Teh’in küratörlüğünde gerçekleşecek 17. İstanbul Bienali kapsamında The Çinili Hamam’da Hakö dil grubunun Nakas klanının soyundan gelen Taloi Havi ve Torino’da yaşayan fotoğraf, video, ses, heykel ve resim gibi mecraların yanında arşiv materyallerinden de yararlanarak çalışmalar üreten sanatçı Renato Leotta’nın eserleri sergilenecek. 

The Çinili Hamam Adres: Zeyrek, İtfaiye Cd. No:44, 34083 Fatih/İstanbul

www.thecinilihamam.com | Instagram

*Söz konusu mekânın, Üsküdar semtindeki aynı isimli ‘Çinili Hamam’ ile bir ilişkisi yoktur. 

Paylaş