Cumartesi, Eylül 23

W İstanbul Şef Şafak Erten ve Cam Sanatçısı Derya Geylani ile Sürdürülebilir Bir Lezzet ve Sanat İş Birliğine İmza Attı.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

W İstanbul; Türk Mutfağının Sürdürülebilirlik Alanındaki Elçilerinden biri olarak seçilen Executive Şefi Şafak Erten’in ödül kazandığı menüsünü, Cam Sanatçısı Derya Geylani’nin geri dönüştürülebilir bardaklarını sergilediği özel bir etkinlik düzenleyerek kutladı.

Akaretler’in sofistike ve özgür ruhu W İstanbul, Metro Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleşen; “35 Yaş Altı 3 Şef” Yarışması kazananlarından W İstanbul Executive Şefi Şafak Erten’in yarışmayı kazandığı sürdürülebilir menüsünü ilk kez özel bir kutlama ile sundu. “Sürdürülebilir Mutfak” temalı özel kutlamada W İstanbul’un iş birliği içerisinde olduğu Cam Sanatçısı Derya Geylani’nin otele özel tasarladığı geri dönüştürülebilir bardakları da sergilendi.

W İstanbul Genel Müdürü Mustafa Bulmuş ev sahipliğinde otelin ikonik gizli bahçesi Secret Garden’da düzenlenen kutlama gecesine Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng de özel olarak katıldı.

Mustafa Bulmuş yaptığı açılış konuşmasında W İstanbul olarak sürdürülebilirliğe büyük önem verdiklerini belirtti. Executive Şefleri Şafak Erten’i bu müthiş başarısından dolayı kutlayarak sözlerine başlayan Bulmuş; “Sürdürülebilirlik odaklı bir otel olmanın en temel misyonlarında biri de sürdürülebilir bir mutfağa sahip olmanız. Mevcut menülerimizi daha sağlıklı ve sürdürebilir bir mutfak üzerine kurguladık. Mevsiminde tüketim, yerel üretime saygı, geleneksel tatların modern dokunuşlarla zenginleştirilmesi, Türk ve dünya mutfağının en iyi seçkileri benzersiz W İstanbul mutfağının temelini oluşturuyor. Menülerimizi oluştururken, coğrafi işaretli ürünleri sürdürülebilir mutfak üzerine kurgulayarak planlıyoruz.” diye bilgi verdi.

Sinem Türüng, Şafak Erten, Derya Geylani, Mustafa Bulmuş

Metro Türkiye olarak Türk mutfağının değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla çalıştıklarını ileten Sinem Türüng’de; “Tüm bu çalışmalarımızda sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alıyoruz. Atıksız mutfak ve gıda israfı; bu yıl bizim şirket olarak en önemli odaklarımızdan biriydi. Şef Şafak Erten ile de yollarımız bu çalışmalardan biri olan ilk kez gerçekleştirdiğimiz ’35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’ ile kesişti.  Bu yarışma ile en büyük amacımız, ülkemizin değerlerini sürdürülebilir mutfaklar yaratarak geleceğe taşıyacak, atıksız mutfak ve sürdürülebilirlik konusunda çalışan genç şef elçilerimizi keşfetmekti. Bugün geldiğimiz noktada Şafak Şef’in atıksız mutfağı daha da sahiplenerek kendi sürdürülebilir menüsüne imza atması ve sektör için somut bir örnek teşkil etmesini Metro Türkiye olarak çok önemsiyoruz.” dedi.

W İstanbul Executive Şefi Şafak Erten’in sıfır atık disiplinine uygun olarak sürdürülebilir trendlerle hazırladığı ödüllü menüsünde; “Malkara Biberleri, Avokado Kreması ve Lime eşliğinde Mercan & Avokado Ceviche”, “Türk Kahvesi ile Marine Edilmiş Renkli Domatesler ve Salatalık Sorbet ile sunulan Stracciatella”, “Karides Tozu, Karides Bisk ve Enginar Püreli Pancar Cipsi eşliğinde Ağır Ateşte Pişirilmiş Siyez Bulgur Güveci” ve “Karamelize Limon ve Kahveli Özel Tatlı” yer aldı. Şafak Erten hazırladığı imza tabaklar ile sürdürülebilir pişirme ve yemek israfının azaltılması konularına da değindi.

Şafak Erten

Çağdaş cam sanatçısı Derya Geylani’nin W İstanbul iş birliği ile tasarladığı geri dönüştürülebilir bardak tasarımları da bu kutlama yemeğinde birlikte sunuldu. W İstanbul ikramlarında kullanılan şişelerden dönüştürülerek üretilen bardaklar, şehrin merkezine gizlenmiş̧ Secret Garden’dan ilham alan fonksiyonel sanat nesneleri olarak; tat, koku, renk ve dokunma duyularını birbirleri için birer metafor olarak kullanıldı. Geylani’nin W İstanbul’da özel olarak sergilemeye devam edeceği sınırlı sayıda tasarladığı bardakların yanı sıra daha fazla tüketmeden üretilerek W İstanbul outletlerinde de özel olarak kullanılması planlanıyor.

Paylaş