Perşembe, Eylül 28

Yüzyılın Soygununda Picasso ve Mondrian Eserleri Çalan Hırsız Ertelenmiş Ceza Aldı!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ocak 2012’de Yunanistan’ın Atina’daki Ulusal Galerisi’nden üç sanat eseri çalmakla suçlanan 50 yaşındaki bir adam, ertelenmiş altı yıl hapis cezasına çarptırıldı. Çalınan eserler arasında Pablo Picasso’nun “Bir Kadının Başı” (1934) tablosu, Piet Mondrian’ın “Yazlık Evli Stammer Yel Değirmeni” (1905) adlı tablosu ve Guglielmo Caccia’nın “Holy Trinity and the Symbols of Passion” ile “Ecstasy’de St. Diego de Alcala” taslağı yer alıyor.

Hırsız, Giorgos Sarmantzopoulos, ağırlaştırılmış hırsızlıktan suçlu bulundu; ancak mahkeme, soygunun ardından onun iyi halini kabul etti ve monitör takması ve evinin yaklaşık iki mil yakınında durması şartıyla, temyizini bekleyen cezasını erteledi.

“Yüzyılın soygunu” olarak adlandırılan hırsızlık, 9 Ocak 2012’de Sarmantzopoulos’un güvenli olmayan bir balkon kapısından Ulusal Galeri’ye girmesiyle meydana geldi. Tekrarlanan yanlış alarmları tetikleyerek gardiyanları kandırdı. Daha sonra resimleri aldı ve bodruma giden bir merdivene kaçtı ve burada bir çakı kullanarak resimleri çerçevelerinden çıkardı. Tek başına hareket ettiğini iddia etse de nöbet tuttuğu varsayılan ikinci bir kişinin hırsızlığa karıştığı düşünülüyor.

Soygundan sonra neredeyse on yıl boyunca serbest kalan Sarmantzopoulos, nihayet Haziran 2021’de tutuklandı. Sarmantzopoulos o sırada yetkililere inşaatta ressam olarak çalıştığını ve tabloları kendi deyimiyle “sanat tutkusundan” çaldığını söyledi. Sarmantzopoulos, tutuklandığı sırada Picasso ve Mondrian’ın tablolarını yetkililere teslim etti ve Caccia’nın üçüncüsünün yok edildiğini iddia etti.

 

Paylaş