Cumartesi, Eylül 23

Akbank Sanat 25. Yıl Konserleri Başlıyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

‘Değişimin hiç bitmediği yer’ söylemi ile ülkemizde çağdaş sanat alanında önemli etkinliklere imza atan Akbank Sanat, kuruluşunun 25. yılında her ay farklı sanatçıların ağırlanacağı konserlere ev sahipliği yapıyor. Bu konser serisinin ilk konuğu ise, ünlü Norçevli piyanist Tord Gustavsen oluyor.

Akbank Sanat 25. Yıl konserleri’nin ilkinde 7 Şubat Çarşamba günü saat: 20.00’de dünyaca ünlü Norveçlipiyanist Tord Gustavsen, Akbank Sanat sahnesinde olacak.

2013 yılında dörtlüsüyle verdiği konserin ardından özel bir projeyle yeniden Akbank Sanat’a konuk olan Tord Gustavsen, bu konserde klasik, piyano-bas-davul üçlüsünden farklı olarak, piyano-saksofon-davul formatında sahneye çıkacak. Tord Gustavsen’in piyanonun yanı sıra elektronikler ve synth bass da çalacağı konserde, sanatçıya saksafonda Tore Brunborg, davuld ise Jarle Vespestade eşlik edecek.

Etkinlik: KONSER – Tord Gustavsen Project Featuring Tore Brunborg & Jarle Vespestad
Tord Gustavsen – Piyano / elektronikler / synth bass
Tore Brunborg – Saksofon
Jarle Vespestad – Davul

Tord Gustavsen Hakkında:
ECM Records’dan yedi albümü yayınlanan Tord Gustavsen, (Changing Places-2003, The Ground -2005, Being There -2007, Restored, Returned -2009/2010, The Well-2012, Extended Circle – 2014), What was said- 2016) içlerinde Norveç Grammy Ödülü’nün de bulunduğu pek çok ödül kazandı.

Yıllarca üçlü formatında çaldıktan sonra, 2008’de Norveç’teki Vossajazz Festivali’nin bir siparişini takiben yeni projesi Tord Gustavsen Ensemble’yi hayata geçiren sanatçı, 2011 yılından bu yana turnelere en çok bu dörtlüyle çıktı. Dörtlüye zaman zaman Kristin Asbjørnsen, Susanna Wallumrød, Cecilie Jørstad ve Nils Økland gibi sanatçılar eşlik etti. Son olarak, 2016 yılında Afgan-Alman vokalist Simin Tander ve baterist Jarle Vespestad ile bir üçlü proje yaptı ve turneye çıktı.

Solo kariyerine başlamadan önce zaten yıllar boyu Norveç caz sahnesinin önemli figürlerinden biri olan sanatçı, Solveig Slettahjell, Silje Nergaard, Siri Gjære ve Kristin Asbjørnsen gibi Norveç’in en önde gelen vokalistleriyle çeşitli projelerde yer aldı. Her ne kadar İskandinav folk müziği, gospel, Karayipler müziği ve cool caz gibi türlerle ilişkilendirilse de, Tord’un grupları lirizm ve hoş funk öğelerle dolu, kendine has bir evren sunar. Caz tarihini “Kuzeye özgü” meditatif ruh halleri ve lirik güzellik ile bir araya getirme tarzı, günümüz müzik sahnesinin en merak uyandırıcı seslerinden birine dönüşmesine neden olmuştur. Tüm dünyada sıkça konserler veren Tord Gustavsen, kendi albümleri dışında; Solveig Slettahjell, Kristin Asbjørnsen, Mahsa Vahdat, Silje Nergaard, the Nymark Collective, the Ulrich Drechsler Quartet, Carl Petter Opsahl gibi sanatçıların albümlerinde çalmıştır.

Paylaş