Gündem Değiştirmek Böyle Olur.

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Bir ülkenin yönetimi zamanı ve zemini geldiği zaman tabi ki gündemi değiştirmek için bazı operasyonlar yapmalıdır. Ben siyasi hayatın 50 yıllık içinde bir insan olarak hizmet verdiğim başbakanlar, hükümetler içerisinde defalarca gündem değiştirme operasyonları yapmış ve eksiksiz hepsinde son derece başarılı olmuşuzdur. Örneklerini de vereceğim burada. Mesela bir tarihte Süleyman Demirel’in Adana Havaalanı’na indiği zaman bir adamın koşarak gelip elinden şapkasını kapmaya çalışması, Süleyman Bey’in şapkayı vermeyişi, adamın çekmesi, onun çekmesi derken sonunda adamın korumalar tarafından oradan alınmasıyla Süleyman Bey’in şapkasına yeniden kavuşması Türkiye’de çok ciddi bir gündem değişikliği yaratmıştı. Bütün medyada ertesi gün ‘’ŞAPKAMI GAPTIRMAM’’ başlığıyla yayınlamıştı. Bu Süleyman Bey ile ilgili küçük örneğim. Turgut Bey’in herkesin yine aynı şekilde çok takdir ettiği, bazı insanlarında nasıl değerlendiğini bilemediğimiz bir olay da Turgut Özal’ın şort ile askerleri teftiş etmesi. Gittiğimiz bir seyahatte askerlerin karşısına şort ile çıkarak ‘’MERHABA ASKER’’ demişti ve bu da bütün medyada ertesi gün ses çıkarır bir hale gelmişti. Bu da gündem değiştirmenin en güzel örneklerinden bir tanesiydi. Ancak gündem değiştirmek için tecrübesizce hareket etmek ve ülkenin gidişatına teshir edecek olayları uygulama hadisesi ile gündem değiştirmeye kalkmak son derece yanlış, tecrübesiz ve çok yazık bir iştir… 

Türkiye’de bugün bazı gündem değiştirme çalışmalarının hakikaten ülkeye çok ciddi zarar verdiğini veyahut da vereceğini görmekteyim. Şunu ifade etmekte yarar görüyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımıza hizmet veren etrafındaki zevat, tabi ki projeleri onun önüne götürüp onayına sunmaktalar ve onun onayını alabilmek için de götürdükleri projelerin ne kadar muhteşem olduğunu anlatmaya çalışmaktadırlar. Ne kadar başarılı olacağını ve Türkiye’nin gündemini ne kadar çok değiştireceğini anlatmaya çalışmaktadırlar. Böylece de onun da bir insan olduğunu ve onun da bazı kararlarda bu insanları etkileme gayretlerinin müspet neticeye varacağını düşünerek, onun da bazı şeylere pekiyi diyerek uygulatmayı kabul etmesi Türkiye’nin gündemini değiştirdiği hadiseyle bizi karşı karşıya bırakırken öbür taraftan da son derece ağır yükleri üzerimize getirmektedir. 

Örnek olarak muhteşem bir icraat olan hakikaten muhteşem bir icraat olan hele inanan insanlar için son derece etkili olan Ayasofya’nın Cami olarak göreve başlama hadisesi son derece ilginç, son derece güzel bir olay olmakla birlikte büyük çapta zaman itibarıyla yanlış yapılmış bir icraat olduğunu hissetmekteyim. Neden yanlış yapılmıştır? Çünkü Türkiye, turizm açısından pandemiden dolayı sıkıntılı bir dönem yaşarken özellikle batıdaki dünya ülkelerinin Türkiye’ye turist göndermekte daha doğrusu turist göndermeye müsaade ettiği memleketlere Türkiye’yi sokmama gayreti devam ederken, dış işlerimiz halletmek üzere uğraşırken bizim Ayasofya’yı bu sırada cami yapmamız neticesi Allah korusun inşallah turizmimize daha büyük bir darbe getirmez. 

Beklentim şuydu; bu turizm meselesi hallolduktan sonra yani fazla değil 1-2 ay sonra eğer bu operasyonu gerçekleştirselerdi belki de Türkiye’deki bu olayın turizm ve Ayasofya açısından çok daha başarılı olacağını çok ciddi bir biçimde ümit etmekteydim. Ne yazık ki bu tarz hadiselerde ülkenin gidişatına, istikrarına zarar verici unsurlar. Benim hep söylediğim üç madde var bunlar eğitim, görgü ve tecrübe!!! Bu özelliklere sahip olan insanların projeler hazırlayarak Cumhurbaşkanının önüne götürmeli diye değerlendirmekteyim.

Hepinize iyi haftalar.

M.Nail KEÇİLİ

Paylaş