Perşembe, Kasım 30

Nail Keçili: “Artkolik’i Mutlaka Takip Edin.”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Artkolik, son derece zor şartlar altında kurulmuş bir sanat platformudur. Dergi yayınlar, söyleşiler yapar, insanları sanatla ve iyi eğitmenlerle buluşturur ve muhteşem tarihi yerlere seyahat organizasyonları yapar. İnsanlara o tarihi yerlerin geçmişini, detaylarını, gerçekleri kimsenin anlatamayacağı gibi anlatır. Ayrıca yurtdışında her türlü sanat üzerine dünyaca tanınmış sanatçıların atölyelerini gezer. Öğrencilerine sanatçıların atölyelerindeki çalışmaları izleme ve yorumlama imkânı verir. Ve antikanın, resmin, heykelin yani sanatın tüm detayları üzerine bir çalışma yaparak o sanat eserinin nasıl antika olduğunu, kaç yıllık olduğunu ve tüm özelliklerini öğreten kurslar düzenler. Ayrıca insanlara yine sanatla bağlantılı bir sürü bilmedikleri detayları bunun yanında da sağlık, hayat ve din hakkındaki konuları temelinden başlayarak özet halinde yansıtır. Artkolik’in yapmakta olduğu ve özellikle şu anda üzerinde durduğu konular insanların yaşamlarıyla ilgili her şeyi doğru bilmeleri… Ve bu ekip bunun için çok büyük bir gayret sarf ediyor.

Artkolik, benim son derece takdirle izlediğim ve benim kızımın sahip olduğu bir kuruluş olmasının dışında yaptıklarıyla, ekibiyle, hocalarıyla gerçekten benim son derece saygı duyduğum bir takım. Bu takımdan bu kadar bahsederken sizlere şuna da değinmek istiyorum. Hayatımdaki sanat bağlantılı mesleğimde tüm gelişmelerin sonunda çok sıkı bir akademi sahibiydim bunun da adı bilindiği üzere Akademi İstanbul’du. Bunu hayata geçirmiş ve son dönemlerinde 8 bin civarında öğrencisiyle çok başarılı bir kurum olarak Akademi İstanbul binlerce insanları mezun etmişti. Ve bu insanların ne mutludur ki hepsi iş bulmuştu. Ve akademiden mezun olan kişilerin hiçbir zaman beğenilmemesi, boş kalması gibi bir hadiseyle karşılaşmamış olmak da benim için her zaman büyük bir keyif olmuştur. 

Ne yazık ki 2000 yılını devirdiğimiz zaman Türkiye’deki başarılı her mesleğe yapılan saldırılardan bir tanesi de bana ve benim sahip olduğum kuruluşlara intikal ederek Akademi İstanbul’un da devam etmesine imkân bırakmamışlar ve okulun kapanmasına sebebiyet teşkil etmişlerdir. O okul ki birçok değerli sosyal sorumluluk projesine imza atmış, adından her yerde söz ettirmiş. O okul ki onca öğrenciye ikişer yıl tam donanımlı eğitim verip, staj yaptırmış ve iş hayatına adım attırmış. O okul ki bilhassa iletişim ve sanat dallarında şimdilerde eksik olan ülkemizin en iyi eğitimlerini o zamanlar bile verip, ödüller aldırmış. Yani Akademi İstanbul’un kapanması ne demektir sizlere bırakıyorum sözü. Evet, elbette gördüğünüz gibi üzüldüğüm çok şey var bunları sırayla buralarda anlatmak bana yakışmaz ama mesela o Akademi İstanbul’un içinde çok değerli bir piyano vardı Atatürk’ün sahip olduğu o Akademi İstanbul’un içerisinde çok değerli müzik aletleri vardı. Akademi İstanbul’un içerisinde seramik yapmak için birçok malzeme vardı, besteler yapmak için birçok müzik alet edevatı vardı. Akademi İstanbul’un resim atölyesinde çok değerli resimler vardı ve resim yapmak için birçok alet edevat da vardı. Akademi İstanbul’un içerisinde benim hediye ettiğim binlerce adedi bulan eski radyolar koleksiyonu vardı. Biliyor musunuz ne oldu bunlara? Hiçbirini ben de bilmiyorum ne oldu!!!

Bu yazımı bu kadar yazmak istiyorum. Daha fazla detaya girmek istemiyorum. İnşallah şu mikroptan da bir an önce kurtuluruz insanlar da özgürlüklerine kavuşurlar.

Selamlar, sevgiler

 

Mehmet Nail KEÇİLİ

Paylaş