Pazartesi, Eylül 25

Artkolik ile Esrarengiz Bir Süleymaniye Turu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gezi: Süleymaniye Camii
Danışman: Suden Pamir / Engin Zorba
Tarih: 19 Eylül 2019 / Perşembe
Süre: Tek Gün
Saat: 11:00
Ücret: 350 TL (KDV Dahil) Tur fiyatına yemek dahildir.

Türkiye’nin ilk Ses Mühendisi Suden Pamir ve Araştırmacı Engin Zorba eşliğinde Mimar Sinan’ın muhteşem eseri Süleymaniye Camii’nin girilmemiş alanlarına çok özel bir yolculuk sizleri bekliyor.

Gezi kapsamında Süleymaniye Camii’nin gizemini ve daha nice bilinmeyen sırlarını Ses Mühendisi Suden Pamir ve Araştırmacı Engin Zorba eşliğinde keşfedeceğiz. Özel izinle gerçekleştireceğimiz bu özel turda, Sinan’ın dehasını ve yapıya dair şaşırtıcı detayları bizzat deneyimleyeceğiz. Tur sonunda Süleymaniye’nin olmazsa olmaz meşhur kuru fasülyesinin tadını çıkaracağız

Mimar Sinan’ın 1557 yılında yapımı tamamlanan Süleymaniye Camii’nde, o dönemde ‘insan sesine en yakın ses’ olarak bulduğu ‘tömbeksiz nargile’ sesiyle inşa ettiği kusursuz akustik düzeni, ekibiyle yeniden keşfeden Suden Pamir, şu ana kadar camiyle ilgili karanlıkta kalmış birçok keşfe daha imza attı. Sinan’ın akustik düzeni sağlama konusunda yepyeni ve deha ürünü bir uygulamasını keşfeden Pamir’in kendi ağzından, “Mimar Sinan sesi, hava dışında, caminin içinde güçlendiren ve dağıtabilen bir başka transfer sistemi yaratmış. Bu bilgi bugüne kadar bilinmiyordu. Bu gizemi biz keşfetmiş olduk.”

Kayıt ve detaylı bilgi için [email protected] veya 0212 257 1000

 Suden Pamir Kimdir?

Türkiye’nin ilk ses mühendisi, 1993 Bilkent Üniversitesi müzik teknolojisi, 1998 Akademi İstanbul, 2003 Galatasaray ITM müzik teknolojisi bölümü kurucusudur. Middlesex Üniversitesi’nde master eğitimini tamamlamıştır. Müzik teknolojisi alanında öncü, lider ve kendini adamış bir eğitmendir. Şu sıralar Çamlıca Camii’nin akustik düzenlemesi ile meşgul olan Pamir, Süleymaniye Camii’nin akustik düzenlemesinden de sorumlu olan isim.

Paylaş