Cumartesi, Eylül 23

Galata Mevlevihanesi Müze Turu ve Şeb-i Arus Anma Töreni

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Gezi: Galata Mevlevihanesi Müze Turu ve Şeb-i Arus Anma Töreni
Danışman: Selman Okumuş
Tarih:17 Aralık 2019 / Salı
Süre: Tek Gün
Saat: 15:00
Ücret: 350 TL (KDV Dahil)

Sizleri, İstanbul’un ilk mevlevihanesi ve Beyoğlu’ndaki en önemli Osmanlı eserlerinden olan Galata Mevlevihanesi Müzesi’ni keşfetmeye ve  746.Şeb-i Arus Töreni’ne katılmaya davet ediyoruz.

Bu turu milli ve manevi değerlerimizin korunması, yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılmasına yönelik hassasiyetini dile getiren, din, dil ve ırk ayrımı gözetmeksizin her kesimden insanla biraraya gelen, Selman Okumuş eşliğinde bilgi dolu anlatımlar eşliğinde gerçekleştireceğiz.

Gezi programı
* Gezi, 14.45te Galata Mevlevihanesi önünde buluşarak başlayacak, müze turu olarak devam edecek. Müze turumuz sonrasında 16.30’da başlayacak olan Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği Sema Töreni’ne katılacağız.

Galata Mevlevihanesi

İstanbul’un ilk mevlevihanesi ve Beyoğlu’ndaki en önemli Osmanlı eserlerindendir. Kulekapısı Mevlevihanesi ve Galipdede Tekkesi adlarıyla da anıldı. 1491 yılında, Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane (Semaî) Mehmed (Çelebi) Dede tarafından Beylerbeyi İskender Paşa’nın arazisi üstüne kuruldu.
“Küçük Kıyamet” denilen 1509 İstanbul depreminden etkilenen Mevlevihane yapıları, 1765’deki büyük Tophane yangınında hasar görünce Sultan III. Mustafa tarafından Yenişehirli Osman Efendi bina emini tayin edilerek onarartıldı.

Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı’nın düzenlediği Sema Töreni Şeb-i Arus Anma Töreni

“Semâ Töreni’, Meküsav’ın değerli ses ve saz sanatçılarından oluşan Mûsıkî Heyeti ile kıdemli semâzenlerinden oluşan Semâ Heyeti tarafından gerçekleştirilecektir.

İnsalık aleminin müstesna değerlerinden biri olan Mevlana Celaleddin Rumi’nin ve onunla gelişen kültürün yozlaştırılmadan gelecek nesillere ulaştırılmasını kutsal bir görev kabul ederek, titizlikle uygulayan Mevlana Kültür ve Sanat Vakfı, Mevlana Celaleddin Rumi’nin 800 yıldan günümüze akıp gelen manevi kültür potansiyeli içeriğinde güzel ahlak, iç özgürlük, mutluluk, hoşgörü, aşk ve disiplin olgularını, her dil ve dinden toplumlara aktarmak ve kendisinin çizdiği sevgi, sanat, anlayış ve insanları yakınlaştırma yolunu geliştirmek amacında. Mevlana’nın öngördüğü ilahi birlik, sevgi, akıl ve kültürün yardımı ile insanların iç zenginliğini geliştirmek ve yaşamı güzelleştirmek gayretindedir.

Bu amaçların gerçekleşmesi için 1990 yılında Konya’da Mevlana’yı anma haftasında vakfın Musiki Heyeti ile sema töreni gerçekleştirildi ve T.C. Kültür Bakanlığı’nın İstanbul’da Ayasofya’da düzenlediği konserde vakıfın Tasavvuf Musikisi Topluluğu, Yunus Emre’nin şiirlerinden bestelenmiş eserleri sundu. Gerçekleştirilen etkinlikler sonucu TURSAB tarafından 1994 yılında vakıf, Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman Demirel eli ile altın plaketle ödüllendirildi.

1994 yılında New York’ta Saint John Katedrali’nde Mevlevi Ayini icra edildi, aynı sene ABD’nin 16 eyaletinde Klasik Türk Musikisi konserleri, sema törenleri gerçekleştiridi ve Hammamizade İsmail Dede Efendi’nin Ferahfeza Mevlevi Ayini cd yapılarak bütün dünya ülkelerine yayımlandı.

Selman Okumuş

2001yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde  lisans eğitimini tamamlamıştır. 2005 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme(İng.)Anabilim Dalı, Yönetim ve  Organizasyon (İng. Bilim Dalı’nda “Öğrenen Organizasyonlar” (Learning Organizations) Case Study-Rover konulu tez çalışması ile yüksek lisans programını, 2007 yılında da Marmara Üniversitesi  Sosyal Bilimler Enstitüsü Felsefe  ve Din Bilimleri Anabilim Dalı, Din Eğitimi Bilim Dalı’nda “Kur’an’da  Cennet Kavramı“(Heaven  Concept  in Quran) konulu  tez çalışması ile ikinci yüksek lisans  programını tamamlamıştır. Halen İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Medya ve İletişim Çalışmaları alanında doktora  yapmaktadır. Anadolu Üniversitesi, A.Ö.F  Adalet  önlisans programına devam etmektedir. Selman Okumuş aynı zamanda Arapça, Osmanlıca ve İngilizce bilmektedir.

Uluslararası Ezbere Kur’an-ı  Kerim Okuma yarışmalarında Türkiye’yi,  beş defa başarıyla temsil etmiştir. Dünya ezbere Kur’an okuma  birinciliğinin  yanısıra yarışmalarda jüri olarak görev almıştır.

2014 yılında ilim ile insanın  buluşmasına vesile olmak için  Kur’an-ı Kerim okumayı kolaylaştıran kitabı “Elif-Ba”yı  çıkartmıştır.  Kitap Türkçe, İngilizce, Almanca,  Fransızca ve Rusça olmak  üzere beş dilde;2019 yılında da  “Sesli Yasin” kitabı ve “Kur’an-ı Kerim” mealini yayınlamıştır. Moral FM “Kur’an Ailesi “ radyo  programıyla küçükten büyüğe Kur’an sevdalılarıyla buluşmaktadır.

Arapça  eğitimi,  Kur’an’a başlama ve Hafızlık dersleri, makam ve nefes eğitiminin yanı sıra, hafız öğrencileri Dünya Kur’an Okuma Yarışmalarında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek üzere hazırlamaktadır.Hafızlara, Sultan Camilerinde imam ve hatip olabilmeleri için yeterli ehliyeti sağlamak amacıyla klasik ve çağdaş din eğitimini vermektedir.

Paylaş