Perşembe, Kasım 30

Kültür Gezilerimizin Son Durağı Mardin Oldu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Yurtiçi ve yurtdışı kültür-sanat merkezlerine düzenlediğimiz butik gezilerimizin son durağı 12 bin yıllık tarihinde pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Mardin oldu. Aysel Tumba Organizasyon ile birlikte düzenlediğimiz geziye katılan sanatseverler, Mardin’in en özel duraklarını uzman rehberler eşliğinde ziyaret etme fırsatı buldular.

Katılımcılar geziye MÖ güneş tapınağı olan, günümüzde ise aktif olarak kullanılan ve dünyanın en sağlam yapıları arasında gösterilen Deyrulzafaran Manastırı’nda kendilerine ayrılan özel bir mekanda kahvaltı ile başladılar. Manastırın tarihini Başrahip Gabriel’den dinleyen katılımcılar güneş tapınağı ziyareti ardından Dara Antik Kenti’ni rehberler eşliğinde gezdiler.

 

Gezi boyunca Mardin’in tarihi sokaklarında keyifli dakikalar geçiren katılımcılar Mardin’in önemli yapıları hakkında çok özel bilgiler aldılar. Kasımiye Medresesi, halı atölyesi, Sabancı Müzesi, eski çarşılar, Ulu Camii, Zerzevan Kalesi ve daha pek çok tarihi mekanı ziyaret eden Artkolikler, gün sonunda yöresel yemeklerin ve yöreye özgü eğlencenin tadını çıkardılar.

Paylaş