Çarşamba, Eylül 27

“Bir Baba Hamlet” 200. Oyununu Kutluyor

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İki sezondur kapalı gişe oynayan bol ödüllü komedi “Bir Baba Hamlet”, haziran ayında da sahnede! Shakespeare’in başyapıtı “Hamlet”i, Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu’nun yüksek enerjili performanslarıyla ve kahkaha dolu alışılmadık bir yorumla sahneye taşıyan “Bir Baba Hamlet” 2 Haziran’da 200. oyununu kutlayacak. Haziran ayı boyunca Baba Sahne’de tiyatroseverlerle buluşacak olan oyun, 1, 2, 12, 13, 14, 20 ve 21 Haziran’da izlenebilir.

Bir Baba Hamlet”, dünya literatürünün en önemli oyunlarından biri olan “Hamlet”i şarkılarla, danslara, sürekli değişen bir dekorla ve kılıktan kılığa giren karakterlerle harmanlayıp tepetaklak bir yorumla sahneye koyuyor. “Bir Baba Hamlet”, Sebastian Seidel’in, komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine göz kırpıyor. Yönetmen koltuğunda Emrah Eren’in oturduğu Baba Sahne prodüksiyonu “Bir Baba Hamlet”te zaman zaman seyirciler de oyuna dahil oluyor.

Hiç azalmayan temposuyla seyircileri dolu dolu gülmeye davet eden “Bir Baba Hamlet”te; kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkâr oyuncu, kendilerine kurban olarak Shakespeare’in başyapıtı “Hamlet”i seçmişlerdir. Cansiparane bir cesaretle seyircinin önünde buna yeltenirler, ama kısa sürede temsil “can havli”ne dönüşür. Biri, oyunculuk için istediği ortamı bulamadığı anlaşılan Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle sürekli müzikallerden dem vuran bir şaşkın… Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir Hamlet düşlerlerken, ortaya çıkan kepazelik “Bir Baba Hamlet”e döner. “Ha unutmadan, çürümüş bir şeyler var Danimarka Krallığı’nda!”

İki perdelik “Bir Baba Hamlet”, 1 Haziran Cumartesi, 12 Haziran Çarşamba, 13 Haziran Perşembe, 14 Haziran Cuma, 20 Haziran Perşembe ve 21 Haziran Cuma akşamları saat 20.30’da; 2 Haziran Pazar günü ise 16.00’da Baba Sahne Savaş Dinçel Salonu’nda sahnelenecek. Oyunun biletleri, babasahne.com’dan ve gişeden temin edilebilir.

Paylaş