Çarşamba, Eylül 27

Çaykovski’nin Fındıkkıran’ı Sahnelendi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İzmir Devlet Opera ve Balesi (İZDOB), Pyotr Ilyic Çaykovski’nin ‘Fındıkkıran’ balesinin prömiyerini yaptı. Bir kutlama eseri olması nedeniyle, tüm dünyada Noel ve yeni yıl kutlamaları sırasında sahnelenen Fındıkkıran, sergilendiği Sabancı Kültür Sarayı’nda İzmirli sanatseverler tarafından beğeniyle izlendi.

İzmir Devlet Opera ve Balesi, Çaykovski’nin iki perdelik balesi Fındıkkıran’ın İzmir prömiyerini bale severlere yeni yıl armağanı olarak sundu.

Şef Tolga Taviş yönetiminde ve Mehmet Balkan koreografisiyle Ege Üniversitesi Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenen eserde, 11 yaşındaki bir kız çocuğuna yılbaşı partisinde sihirbaz tarafından hediye edilen fındıkkıran bebeğinin prense dönüşmesi anlatılıyor.

Başlıca rolleri Aslı Çilek, Burcu Olguner, Boğaçhan Bozcaada, Dolun Doyran, Çağın Hazar Özideş, Sülün Duyulur, Çisil Bozcaada, Bülent Özdemir, Doruk Demirdirek, Burak Bilgilioğlu, Oben Yıldırım’ın üstlendi.

Lale Balkan’ın sahneye koyduğu eserin dekorları Tayfun Çebi, kostümleri Sevtaç Demirer tarafından hazırlandı. ‘Fındıkkıran’ın ışık tasarımcılığını da Fuat Gök yaptı.

Fındıkkıran, 25, 27, 29 Aralık 2018, 8, 10, 12, 14 ve 26 Ocak 2019, 9 ve 12 Şubat 2019 tarihlerinde tekrar sahnelenecek

 

Paylaş