Cumartesi, Eylül 23

İHTİYAÇ: SEN, Performistanbul Seni Bekliyor!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ocak 2018’de ikinci yıl dönümünü kutlayacak olan, uluslararası performans sanatı platformu Performistanbul, performans sanatında yeni bir sayfa açıyor. Platform, yeni yaşına 16 Şubat – 16 Mart 2018 tarihleri arasında “İHTİYAÇ: SEN” başlığı altında 28 gün boyunca aralıksız devam edecek 672 saatlik canlı bir süreç sunarak ve Performistanbul Canlı Sanat (Live Art) Araştırma Alanı’nın temellerini atarak giriyor.

Kurulduğu ilk günden beri performans sanatçılarını bir araya getirmeyi hedefleyen ve gerçekleştirdiği 30’un üzerinde performans ile bu disiplini farklı kitlelere ulaştıran Performistanbul, ikinci yılıyla birlikte bu alanda önemli bir açığa daha dikkat çekerek performans sanatçılarına sahip çıkmak için kurduğu yapıya ilave olarak performans sanatının gelişimi adına önemli bir adım atıyor.

Performistanbul, farklı kültür sanat kurumlarıyla iş birliği içinde gerçekleştirdiği çalışmalarını “mekansız” kimliği ile farklı mekanlarda sürdürmeye devam ederken, yeni dönemde Galata’da yer alacak Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nı hayata geçiriyor. Uluslararası canlı sanat arşivi, dokümantasyonu ve yayınlarının bulunacağı bu alan, 7000’in üzerinde kaynağı bir araya getirmeyi hedefliyor. Türkiye’de ilk defa sadece performans sanatına adanmış bir alan sunacak olan bu girişim kapsamında ayrıca Performistanbul Yayınları’nın kurulması ve bununla birlikte önemli kaynakların Türkçeleştirilmesi ve yeni yayınların basılması için çalışmalar yapılıyor.

Eylül 2018’de faaliyete geçmesi planlanan Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı, çalışmalarını dernek statüsünde gerçekleştirerek sürdürülebilir bir model oluşturmak amacıyla
sponsor desteğine ek olarak bağış kabul edecek. Performistanbul kurucu direktörü ve performans küratörü Simge Burhanoğlu bu girişim ile ilgili olarak “Performans sanatının birleştirici ve iyileştirici gücüne inandığım ve bu disiplinin insanlara ulaşmak üzere çok önemli ve etkili bir araç olduğunu deneyimleyerek gördüğüm için, bu yüzyıla uygun yeni diller keşfetmek üzere araştırma alanındaki hedeflediğimiz 7000’in üzerindeki kaynağı erişilebilir kılmayı amaçlıyoruz. Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı başta olmak üzere Performistanbul yayınları,
Performistanbul’un performansları, sanatçılarının gelişimleri için hizmet etmesi amaçlanan derneğimizi hayata geçirmek üzereyiz” şeklinde yorumda bulundu.

Performistanbul sanatçıları, platformun ikinci yıl d.nümünde, Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın yer alacağı binanın tamamında, bu girişimin tohumlarını ekmek üzere 28 gün süreyle 672 saat aralıksız
devam edecek bir deneyim sunuyor.

16 Şubat – 16 Mart 2018 tarihleri arasında, Simge Burhanoğlu küratörlüğünde, 10 Performistanbul sanatçısının gerçekleştireceği 9 performans, izleyicileri sanatçılarla karşılıklı beslenebilecekleri
kendilerine ait bir yer bulmalarını amaçlayan; canlı sürece odaklanmaya çağıran; hayatın içinden bir deneye davet ediyor. 672 saat aralıksız devam edecek canlı süre., sanatçıların hazırlanmaları dahil, tüm aşamaları şeffaf bir şekilde izleyiciye sunuyor.

Bu yaşamsal davet, herkese kendisinin önemini, gücünü, varlığının kıymetini hatırlatmak; süreç içerisinde etkili bir yeri olduğunu hissettirmeyi hedefliyor. “Amaç; insanlığın ham maddesini ortaya çıkarmak. İnsanlığı, içimizdeki en ilkel duyguları hatırlatmak. Performans ile sonuç değil, süreç sunuyoruz dolayısıyla süreci vurguladığımız aralıksız uzun soluklu bir iş ile dönüşüm yaratabileceğimize inanıyoruz. İnsanları dahil edeceğimiz, karşılıklı olarak beslenebileceğimiz, insan insana saf bir deneyimin peşindeyiz. İnsanların önyargısız bir şekilde 7/24 kendilerine açık olan kapıdan içeri girmelerini, içeride kendilerine ait bir yer bulmalarını sağlamayı ve en önemlisi de kendilerini değerli hissettirmeyi diliyoruz. Daha önce deneyimlemedikleri bir şeyler yaşamalarını, bu gerçekliği, bilinmezi, bir şekilde sahiplenip içinde kaybolmalarını istiyoruz.”

Performansları, Performistanbul sanatçıları AslieMk, Batu Bozoğlu, Ebru Sargın, Ekin Bernay, Gülhatun Yıldırım, İ. Ata Doğruel, Leman S. Darıcıoğlu, Özlem Ünlü ve Selin Kocagöncü gerçekleştirecek.

Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nın inşaat ve kurulum süreci devam ederken gerçekleşecek bu davet, platformun ikinci yaşına girerken, yeni bir sayfa açtığına dikkat çekerek, izleyiciyi ve sanatçıları alanın içinde, bu sürece dahil ediyor ve birlikte gelişmek ve hareket etmek adına alan sunuyor.

16 Şubat Cuma günü, saat 22:00 itibariyle başlayacak ve 16 Mart’a kadar 28 gün boyunca, aralıksız sunulacak performansları izlemek için www.biletix.com adresinden bilet alınabilecek. 25TL tutarındaki bir biletle bir hafta boyunca mekana giriş yapılabilecek ve öğrencilerden ücret alınmayacak. Biletlerden elde edilen tüm gelir Performistanbul Canlı Araştırma Alanı’nın kütüphanesine kitap temin etmek amacıyla kullanılacak. Bilet alarak bağış yapanların isimleri, bu sürece sağladıkları desteğin ve tek başına bir insanın yapabileceklerinin altını çizmek adına kütüphanede yer alacak kitaplarda belirtilecek.

Paylaş