Cumartesi, Eylül 23

Türk Tenor Bülent Bezdüz Avrupa Sahnelerinde

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

İsveç’in Göteborg kentinde 2018-2019 sanat sezonunu açan Malmö Operası’nda sahneye konan La Traviata’da Alfredo rolünü canlandıran Grammy ödüllü Türk tenor Bülent Bezdüz seyirciden tam not aldı.

Verdi’nin ölümsüz eserinin yönetmenliğini, Avignon Tiyatro Festivali’nin Sanat Direktörü Fransız Olivier Py üstleniyor. Cesur mekan kullanımı ve dinamik bir kurguyla operaya getirdiği taptaze solukla dikkat çekiyor. Operaseverler, güçlü kadrosuyla da dikkat çeken bu yeni prodüksiyonda Türk tenor Bülent Bezdüz ile birlikte ünlü Fransız soprano Patricia Petitbon’u da Violetta rolünde dinlediler. Avrupalı eleştirmenlerin, “Kadife yumuşaklığındaki sesiyle gerçek bir tenor” diye tanımladıkları Bezdüz’ün yer aldığı La Traviata Aralık sonuna kadar Malmö Operası’nda sahneleniyor.

Geçtiğimiz haftasonu gerçekleşen prömiyerin ardından Bülent Bezdüz, rolüyle ilgili “La Traviata’yı Türkiye’nin Türk-Tenor-Bülent-Bezdüz-Avrupa-Sahnelerinde2dışında Avrupa’nın birçok şehrinde söyledim. Bu prömiyerde ise 260’ıncı kez Alfredo’yu seslendirdim. Ama her yeni prodüksiyon sürpriz ve yeni heyecanlara gebe” şeklinde yorum yaptı. Yönetmenin operayı, modern bir bakış açısıyla sahnelediğine dikkat çeken Bezdüz, “Sahnede kurulu 3 katlı yapı üzerinde hareket halinde söylememiz büyük fiziksel efor gerektiriyor. Daha önce motora binerek, ya da 50 iskelet arasında söylediğimi hatırlamıyorum! Ama tüm bu aykırı ögelerin görsel etkisinin çok güçlü olduğu ve bugünün dünyasında operayı yüzyıllar önceki gibi sahneleyemeyeceğimiz de bir gerçek. Ülkemizde Troya gibi yepyeni prodüksiyonların yapılması tam da bu yüzden heyecan verici” diye konuştu.

Paylaş