Perşembe, Haziran 8

Ahmet Çerkez: “Yeryüzüne Yerleşmek”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Art On İstanbul Ahmet Çerkez’in ikinci solo sergisi “Yeryüzüne Yerleşmek”adlı sergisine 8 Şubat-13 Mart 2021 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Ahmet Çerkez, insanın felaketler sonrasında yeryüzüne yeniden adapte olması ve yaşamı  yeniden inşa etmesini merkeze aldığı sergide, resmi de yaşamın ilk gününe başlar gibi sakin ve  yalın bir üslupla kuruyor. Sergide yer alan resimlerde, akrilik boyayla yaratılan degrade  zeminlerin üzerinde yüzen lekeler ve kurşun kalem ile işaret edilen sınır ve hareket dikkati  çekiyor. 

Kutsal kitaplarda ve halk anlatılarında aktarılan felaket hikâyeleri, kimi zaman bir doğa olayı  kimi zaman insanın yapıp ettiklerinin karşılığı olarak gelen bir ceza ile yaşamın yeryüzünden  neredeyse silinmesi ve bir avuç insanın hayatı sıfırdan kurması üzerine odaklanır. Bugünün  felaket senaryoları ise gündelik hayatın içine sinmiş halde; basında, sosyal medyada, izlediğimiz  dizi ve filmlerde sürekli tekrarlanıyor ve hatta felakete çağrı yapılıyor. İnsan, yeniden  başlayabilmek için bir felaketin getirdiği trajediye adeta ihtiyaç duyuyor. Felaket karşısında  yeniden başlama, yeni bir alan belirleme, yerleşme ve yaşamı sürdürme motivasyonu, Ahmet  Çerkez’in sanat üretiminde temel aldığı bir konu. Sanatçı, Yeryüzüne Yerleşmek isimli bu  sergisiyle, kişisel tarihindeki izleri ve resim serüvenindeki birikimleri yeni bir resim alanına  taşıyor. 

Çerkez, dünya düzeninde kendisi dışında gelişen ve müdahale edilemeyen yapılara duyduğu  tepkiyi, kızgınlık ve öfkeyi, resimde bir tür arınma, sadeleşme, sükûn bulma üzerinden  dindiriyor. İnsanın dünya üzerindeki yerleşimi boyunca, kendi içinde de bir kara parçasına  yerleştiği, kimi zaman sert kimi zaman kırılgan katmanlarla alanını kurduğunu belirten sanatçı,  bu örneklemi resim yüzeyinde doğa gözlemleriyle yansıtıyor. Doğanın zaman içinde ortaya  çıkardığı organik bütünlükleri izleyen ve analiz eden Çerkez, bu serbest formların izdüşümünü,  minimum müdahale ile kendi resmine taşıyor. 

Paylaş