Cumartesi, Eylül 23

Ahmet Güneştekin’in Madrid’de İlk Sergisi: Işık Üstüne Işık

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sanatçı Ahmet Güneştekin’in farklı dönemlerde ürettiği işleri bir araya getirdiği ‘Işık Üstüne Işık’ sergisi İspanya’nın başkenti Madrid’de açılıyor.

Güneştekin’in farklı dönemlerde çalıştığı işlerini bir araya getirerek çok yönlü pratiğini sunmayı amaçlayan “Işık Üstüne Işık” adlı sergi 10 Ocak’ta Marlborough Madrid’de açılıyor. Sergi sanatçının grotesk seramiklerini, üç boyutlu bulmacaları anımsatan metal konstrüksiyonlarla çalıştığı heykellerini, op art işlerini ve geleneksel el sanatlarını modern sanatın diliyle bir araya getirdiği ‘kırkyama’larını içeriyor.

Sergi düzenlediği kurumlar arasında, Whitechapel Art GalleryTate Britain, Hamburguer Bahnhof, Guggenheim Bilbao olan Enrique Juncosa’nın küratörlüğünü üstlendiği sergi 16 Şubat’a kadar devam edecek.

Juncosa’ya göre Güneştekin’in çalışmaları, “Biçimsel ve kromatik olarak zengin, soyutlama ve süslemenin daha yüksek bir gerçekliğe işaret eden metaforlar haline geldiği İslam sanatı geleneğinin açık bir dışavurumu. Metalik ve plastik küresel hacimleri birleştirdiği işlerindeki kara güneş ise, Tanrısallığın doğrudan deneyimini ifade eden bir Sufi kavramı olan siyah ışık ile ilişkili. Sanatçının çalışmalarında hem biçimsel olaylara hem de pek çok kavramsal soruna göndermelerin olması, çalışmalarındaki farklı öğelerle yaratılan oyunları keşfetmek veya özümsemek amacıyla onları gözlemlemek için zaman ayrılması gerektiği fikrini verir. Bunu yapmak için gereken çaba, ruhsal deneyim ve bu deneyimle ilgili süreçleri ve zorlukları kavramak amacıyla kullanılan başka bir metafordur.”

Juncosa, Güneştekin’in geleneksel öğeleri kullanma biçimiyle çağdaş sanatta fark yarattığını, bu yüzden de global sanat dünyasında ilgi uyandırabilen sanatçılar arasında yer aldığını belirtiyor.

 

Paylaş