Pazartesi, Eylül 25

Andy Warhol Orjinal Eserleriyle Uniq Expo’da!

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

UNIQ Expo, 7 Kasım – 29 Mart tarihleri arasında Pop Art sanatının öncüsü ve en ünlü temsilcisi Andy Warhol’u ağırlayacak. Begüm Alkoçlar’ın küratörlüğünü üstlendiği sergide Warhol’un orjinal çalışmalarının yanı sıra pop art’ın Keith Haring, Roy Lichtenstein, James Rosenquist ve Robert Indiana gibi önemli temsilcilerinin de çalışmaları sergilenecek.

 “Flowers”, 1964

İstanbul’da görülen en kapsamlı Pop Art sergisi niteliğinde olan sergi Maslak’ta 1.500 metrekarelik bir alanı dev bir pop art arenasına dönüştürecek. Warhol’un “Marilyn Monroe”, “Campbell Soup” ve “Flowers” gibi ikonik işlerini de içeren 90 orjinal eserine; Haring, Lichtenstein, Rosenquist ve Indiana’nın Türkiye’de ilk kez sergilenecek 40 eseri eşlik edecek.

Pop art’ın önde gelen isimlerinin yanı sıra genç sanatçı platformu McArt.ist koordinatörlüğünde Türkiye pop art temsilcilerine de alan sağlanacak sergide ziyaretçileri çeşitli atölye çalışmaları, söyleşiler, çocuklar için etkinlikler ve interaktif çalışmalar bekliyor. “Sanata herkes dokunsun” misyonuyla tasarlanan sergi alanında Roy Lichtenstein’ın Van Gogh odasında hayal gücünüzü harekete geçirmek, 60’lı yılların diskoteğinde dans etmek veya özel tasarlanmış dekorlar eşliğinde fotoğraf çekilmek gibi yan etkinlikler de yapılabilecek.

“Shot Marilyns”,1964

Andy Warhol

Rus asıllı Amerikalı ressam, tasarımcı, film yapımcısı, yönetmen, prodüktör ve yazar. Gerçek adı Andrew Warhola‘dır. Pop Art akımının en önemli temsilcilerinden biri olan Warhol, popüler kültürün en önemli ikonlarından biridir. Seri üretimin, seri üretim nesnelerinin sıkça kullanılması temeline dayanan sanatında Warhol, resimlerini afiş tekniği ile çoğaltmıştır. Baskılama tekniğiyle çoğaltma Warhol’un önderliğinde Pop Art’ın en önemli tekniği olarak öne çıkmaktadır. Bu tekniği kullanarak yaptığıMarilyn Monroe tablosu sanatçının en çok bilinen işlerindendir. Ayrıca Campbell marka çorba kutusu ve tasarımlarında kullandığı Coca Cola şişeleri de Warhol klasikleri arasındadır. “Gelecekte herkes 15 dakikalığına ünlü olacak“, “Her şey poptur, pop her şeydir.” söylemleriyle de tanınan Warhol’un1966‘da çektiği “Chelsea Girl” adlı filmi, ticari salonlarda gösterilen ilk underground film olarak tarihe geçmiştir. Yaşam tarzının marjinalliği ile her zaman dikkat çeken sanatçı beyaz perde de birçok kez canlandırılmıştır.

Paylaş