Çarşamba, Eylül 27

Anna Laudel’den yeni sergi: “KarmaComa”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Eleştirel ve Sıradışı Bir Melodram: “KarmaComa” Anna Laudel Bodrum’da (29 Temmuz- 3 Eylül 2023)
Anna Laudel Bodrum yaz sezonuna Ayça Okay küratörlüğünde gerçekleşecek “KarmaComa” sergisi ile devam ediyor.

29 Temmuz- 3 Eylül 2023 tarihleri arasında ZAİ Yaşam’da gerçekleşecek sergi, televizyonda görmeye alışık
olduğumuz gündüz kuşağı programlarına, yaz dönemi pembe dizilerine, kısacası melodramın hâkim olduğu duygu dolu her âna verdiği referanslarla dikkat çekiyor.

Farklı teknikleri bir araya getiren sanatçıların eserlerini içeren kapsamlı seçkide, Cem A., Serdar Acar, Ece Ağırtmış, Ateş Alpar, Ronit Baranga, Kerem Ozan Bayraktar, Isabella Chydenius, Ebru Döşekçi, Alicia Framis, Ece Haskan, Berka Beste Kopuz, Mert Ege Köse, Alican Leblebici, Adriana Ramić, Sally von Rosen, Hoda Tawakol, Koray Tokdemir, Metehan Törer, Nathalie Rey ve Nevet Yitzhak’ın farklı disiplinlerden eserleri yer alıyor.

“KarmaComa”, “melodram” kavramını araçsallaştırarak Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik ve kültürel durumu tüm karmaşıklığı ile anlatmak ve yeri geldiğinde eleştirmek için bir çıkış yolu ararken kurmaca bir noktaya işaret ediyor. Sergi, Bodrum’un sunduğu güzelliklerden ilham alarak, ziyaretçilerini rengârenk begonviller, deniz tuzu ve tatlı esintilerle çevrili bir distopyaya davet ediyor.

Geçmişte, modernleşme ile birlikte gelen tepkisel ve eleştirel tavırlar teatral performanslar aracılığıyla ifade ediliyordu. Bu bağlamda “KarmaComa” güncel meselelere karşı tavrını Avangart tiyatro ve Bauhaus operaları ekolünden ilhamla belli ediyor. Maskelerin, oyuncakların, sahne dekorlarının yanı sıra internet “meme” lerinin, hareketli imgelerden oluşan geleneksel dokumaların ve yapay zeka ile okunabilen görseller yaratan dijital teknolojilerin bir araya geldiği “KarmaComa”, Bodrum’daki çağdaş sanat ekosisteminin sınırlarını zorluyor.
Bugün insanlık savaşlar, krizler ve hezeyanlarla dolu bir dönemden geçerken, insanca yaşamanın bedeli giderek ağırlaşıyor. “KarmaComa”, insanmerkezcilik üzerinden ortaya çıkan ve kavramsal anlatıya odaklanan etkileyici bir seçkiyle yaşanan bunalımlardan kaçmak ve yaratıcı çözümler bulmak için sanatsal ifadeye odaklanıyor.

Küratöryel felsefesini toplumsal meseleleri araştırmak, güncel durumun fotoğrafını çekmek ve bu sorunlara çözümler üretmek üzerine inşa eden Ayça Okay’ın Türkiye ve yurt dışından 20 sanatçının üretimlerini bir araya getirdiği sıradışı sergi, ziyaretçilere melodram kültürünün görünmeyen yüzünü göstermeye hazırlanıyor.

Özgün seçkisiyle dikkat çeken “KarmaComa”, 29 Temmuz – 3 Eylül 2023 tarihleri arasında Anna Laudel Bodrum’da
görülebilir.

Paylaş